Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

«Сөйлеу қабілеті зақымдалған балаларға тілді оқыту әдістемесі» пәні бойынша студенттердің өздіктерінен орындайтын жұмыстары

Автор:   •  Январь 16, 2023  •  Контрольная работа  •  1,759 Слов (8 Страниц)  •  400 Просмотры

Страница 1 из 8

7.3 «Сөйлеу қабілеті зақымдалған балаларға тілді оқыту әдістемесі» пәні бойынша студенттердің өздіктерінен орындайтын жұмыстары

СӨЖ № 1. Тапсырмалар

1. Оқушылардың сөйлеу қызметін белсендіретін оқу және сөйлеу жаттығуларын құрастыру.

Үлгі:

1) «Дүкенші мен сатып алушы», «Кітапханада» т.б. тақырыбына диалог құрастыру.

2)

а) Мәтіннен мақалды тауып оқы;

ә) Мәтіннен негізгі ойды білдіретін тұсты тауып оқы;

б) Мараттың қуанғанын білдіретін тұсты тауып оқы;

в) Шапшаң оқы; мәнерлеп оқы; сыбырлап оқы; аузыңда ыстық картоп бар сияқты немес қорқып тұрғандай оқы;  

2. Ауызша және жазбаша сөйлеуді қарастырған ғалымдардың еңбектеріне талдау жасау.  

Автор

Еңбектің аты, жылы шыққан жылы, басылымы, беті

Тірек сөздер

Қарастырған проблема

Шешу жолдары (әдіс, тапсырма түрлері, ұсыныстары)

Қорытынды

Сіздің пікіріңіз, ұсынысыңыз

СӨЖ № 2. Тапсырмалар

1. Бір сабақ жоспарын дайындап, үлгі сабағын өткізу.

Үлгі:

Бөлім:

Өзім туралы

Педагогтің аты-жөні

Күні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ауызша және жазбаша сөйлеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 

Мәтіннің мазмұнын анықтауға бағытталған саұрақтар құрастырып жауап бере алады.

Көпшілік оқушылар: Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Сұраққа жауапты мәтіннен тауып жазады.

Кейбір оқушылар: Мәтіннің негізгі ойын анықтайды, ашық сұрақтар құрастырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал орнату.

Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ мақсатын хабарлау.

Сыныптың оқу әрекетіне мотивін тудыру.

Ортасы

(35 мин)

«Кім тапқыр?» ойыны арқылы суреттерді көрсете отырып, ауызша және жазбаша сөйлеу түрін анықтату.

 5-жаттығу. «Ауызша және жазбаша сөйлеу» тақырыбында берілген мәтінді оқу арқылы оқушылар ауызша және жазбаша сөйлеу туралы мағлұмат алады.

Тапсырма «Сұрақтар жаңбыры» стратегиясы арқылы ұйымдастырылады. Бұл оқушылардың сұрақ қою және сыни ойлау дағдыларын дамытады. Әр топ параққа сұрақтар жазып, бір-біріне лақтырады.

Алған сұрақтарына жауап жазып, кері лақтырады.

Жауап жазылған парақты қағып алған ойыншы сол жауаптан сұрақ тудырып, әрі қарай лақтырады.

Топтық жұмыс. Сөйлеу барысында тілдік нормаларды дұрыс қолдануларына басшылық жасалады. Жұмыстарын топта жариялатып, дәлелдер келтіріледі.

Дескриптор:

1. Ауызша және жазбаша сөйлеу түрін ажырата алады.

2. Сұрақ құрастырып жазады.

3. Сұраққа жауап жазады.

4. Мәтіннің бөліктерін анықтай алады.

5. Алғашқы бөлікті көшіріп жазады.

6. Калиграфиялық емлені сақтап жазады.

7. Ойын дәледермен келтіреді.

6-жаттығу.

Оқушылар   суреттегі заттар арқылы сөйлеудің қай түрі жүзеге асатынын анықтайды. Сыныптас досымен сұхбаттасып, талқылау жасауына басшылық жасалады.                                                                                                            «Компьютермен жұмыс істеу» нұсқаулығын толықтырып жаз.

1. Экранға жақын отырма.  

2. Қисаймай, тік отыр.

3. ... .

4. ... .

Шығармашылық үзіліс

7-жаттығу. Оқушыларға жұмбақтардың шешуі тапқызылады.

Шешуі: кітап; радио.

[pic 1]

Сөздікпен жұмыс

Сөздіктегі «ауызша», «компьютер» сөздерінің жазылуына назар аударылады. Талдау жасалады.

Зерттеу тапсырмасы:

Ауызша сөйлеу бірінші пайда болды ма, әлде жазбаша сөйлеу бірінші дамыды ма? сұрағына ғаламтор, естіген, оқыған ақпараттарын түйіндей келе дәлелдеу ұсынылады.

Үйге тапсырма. Ғаламтордың пайдасы мен зияны туралы қосымша ақпарат жинау.

Суреттердегі сөйлеу түрін анықтайды.

Оқушылар ауызша сөйлеу түріне мысалдар келтіре отырып, өз ойларын білдіреді.

Оқушылардың жұмысы дескриптор бойынша бағаланады

Оқушылар суреттен сөйлеу түрін тауып, дәлелдейді.

Ой бөліседі.

Ғаламтордан бейнебаянды көріп, керекті тұстарын белгілеп, өз пікірлерін «ұнайды, ұнамайды, пайдалы, зиянды» сөздерін қолдана отырып білдіреді.

Сөздіктен «ауызша», «компьютер» сөздерінің жазылуын есте сақтап, мағынасын түсінеді.

Бір-бірімен ой бөлісе отырып дәлелдер келтіреді.

Қолдау

Түрлі түсті шарлардың көмегімен бағаланады.

2 балл

1 балл

1 балл

3 балл

1 балл

1 балл

1 балл

Мақұлдау

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

Қолдау көрсетіп отыру.

Қадағалау

Қолдау

Суреттер

Оқулық

Дескриптор

Оқулық, суреттер

Нұсқаулық  үлгісі

«Ғаламтордың пайдасы мен зияны»

https://www.youtube.com/watch?v=4NbBJW7-x-4

Сурет

Оқулық, сурет.

Орфографиялық сөздік

Оқулық

Ғаламтор желісі

   Соңы

  (5 мин)

(МК, Т) Сабақты бекіту және саралау

  Саралау тапсырмаларын орындату:

Шығармашылық үзіліс

8-жаттығу

1-деңгей.  

Суреттің алғашқы әріптерінен сөз шығарып айт.

2-деңгей.

Қатесіз көшіріп жаз.

3-деңгей.

Ауызша сөйлеудің маңызы туралы өмірден алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтін құрастыр.

Дәптермен жұмыс

(МК; Ө; Қ)

     Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу»; екінші тұрған «Көркем жазу» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нәтижелері топта жарияланады.

Саралау тапсырмаларын орындайды.

Бүгін сабақтан алған білімдерін «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы арқылы пысықтайды.

Өзін-өзі бағалайды.

Саралау тапсырмалары

Түрлі түсті қарындаштар, дәптер

Рефлексия.

«Рефлексия парағы». Бүгінгі сабақта қызықты әрі қиындық туғызған тұстарды және сабақ соңындағы көңіл күйін жазып көрсетеді.

Сабақтағы көңіл күйлерін білдіреді.

Рефлексия парағы

...

Скачать:   txt (24.3 Kb)   pdf (180.5 Kb)   docx (233.5 Kb)  
Продолжить читать еще 7 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club