Спостереження та аналіз уроку української мови
Автор: Maryna_1311 • Май 1, 2018 • Лабораторная работа • 1,672 Слов (7 Страниц) • 3,906 Просмотры
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ № 10
Тема „Спостереження та аналіз уроку української мови”
Мета: засвоїти схеми спостереження уроку та його аналізу; набути вміння та навички виявляти позитивні та негативні моменти відвіданого уроку.
Опорні поняття: схема спостереження уроку; схема аналізу відвіданого уроку; позитивні моменти уроку; недоліки в проведенні уроку.
Завдання для самопідготовки
- Проаналізуйте слова В. О. Сухомлинського (Вибр. тв.: У 5 т. – К. : Рад. школа, 1977. – Т. 4. – С. 413):
„Найбільш напружені години моєї науково-дослідної роботи – це уроки: і свої, і уроки товаришів. Тут – початки педагогічних ідей, тут – перші струмки творчості, перші паростки педагогічних переконань. Щодня я відвідую не менш як два уроки не лише тому, що цього вимагає дисципліна праці, а насамперед тому, що мені потрібне джерело, яке живить мою думку, і цим джерелом є урок”.
Чому В. О.Сухомлинський вважав відвідування уроків колег джерелом творчості? Який висновок ви можете зробити з цього висловлювання?
- Опрацюйте зміст таких додатків:
- схема спостереження уроку (Додаток 13);
- схема аналізу уроку української мови (Додаток 14);
- зразок аналізу уроку української мови (Додаток 15);
- пам’ятка молодому вчителеві (Додаток 16);
- поради досвідчених колег молодому вчителю (Додаток 17).
Підготуйтеся до бесіди за змістом цих додатків.
- Доберіть конспект будь-якого уроку вивчення нового матеріалу для учнів 5, 6, 7 класів. Здійсніть письмово його аналіз за запропонованою схемою (див.: Додатки 14, 15).
Додаток 13
СХЕМА СПОСТЕРЕЖЕННЯ УРОКУ
- Дата.
- Клас.
- Навчальний предмет.
- Хто проводить урок.
- Тема уроку.
Хід уроку (його зміст) | Позитивне і негативне в діяльності педагога та учнів |
ПРИМІТКИ:
- У першій графі записуються всі етапи уроку та застосовані на кожному з них методи, прийоми, види діяльності.
- У другій графі перед записом позитивного в діяльності педагога та учнів ставиться плюс (+), а перед вказівкою на негативне – мінус (-).
- Для виділення чогось особливого ставиться знак оклику (!).
- Для з’ясування чогось незрозумілого вам ставиться знак питання (?).
- На основі здійснених за цією схемою записів можна зробити кваліфікований аналіз уроку.
Додаток 14
СХЕМА АНАЛІЗУ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
- Тема та мета уроку. Чіткість їх формулювання.
- Тип уроку. Чи відповідає тип уроку його меті, логіці навчального процесу, характеру матеріалу?
- Структура уроку. З яких етапів він складався?
- Як був проведений організаційний момент?
- Чи проводилась актуалізація опорних знань учнів (зв'язок з матеріалом, вивченим у молодших класах, на попередніх уроках та ін.)?
- Як проведене опитування учнів, перевірка домашнього завдання? Які види, форми роботи використовувалися для цього, їх характеристика (оригінальність – шаблонність; чіткість; швидкий темп – затягування та ін.).
- Чи здійснювалася мотивація навчальної діяльності учнів? Чи достатньо переконливою вона була?
- Методика пояснення, вивчення нового матеріалу. Різноманітність, виправданість, ефективність методів та прийомів, їх оптимальне поєднання.
- Які завдання, вправи використовувалися з метою закріплення вивченого? Їх доцільність, різноманітність, ефективність. Чи відповідає система тренувальних вправ меті, типу уроку?
- Як активізовувалася навчальна діяльність учнів на уроці? Чи проводилися вправи диференційованого, творчого характеру?
- Науковість змісту уроку (чи не було неправильних формулювань, висновків; відповідність сучасним даним лінгвістики)?
- Чи знайшли реалізацію на уроці мовленнєва та діяльнісна змістові лінії? У який спосіб? Доцільність й ефективність проведення.
- Чи реалізована виховна мета (соціокультурна змістова лінія) уроку? Зв'язок уроку з життям, його профорієнтаційна, етнокультурна спрямованість.
- Чи не був перевантажений урок теоретичним (практичним) матеріалом? Чи все, що запланував учитель, вдалося виконати вчасно?
- Чи використовувалися наочні й технічні засоби навчання? Доцільність, ефективність їх застосування.
- Як було проведено підсумок уроку, оцінювання знань учнів?
- Чи проводилося інструктаж щодо виконання домашнього завдання; його обсяг, відповідність матеріалу, меті даного та наступного уроків?
- Активність учнів, їх зацікавленість матеріалом.
- Уміння вчителя орієнтуватися на уроці, швидко реагувати на недоліки, помилки, вчасно їх виправляти і підтримувати контакт з дітьми, зворотний зв'язок.
- Уміння триматися в класі (поза, жести, міміка, схвильованість (урівноваженість), тактовність, доброзичливість тощо.
- Мовлення вчителя (відповідність літературним нормам, відхилення від норм, образність, емоційність, логічність, аргументованість).
- Чи вдалось вчителеві досягти поставленої мети?
- Висновки й пропозиції.
Додаток 15
ЗРАЗОК АНАЛІЗУ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тема уроку – „Неозначена форма дієслова (інфінітив)”.
Мета: формувати в учнів уміння ставити слова в початкову форму, вживати інфінітив у зв'язному мовленні; удосконалювати логічне мислення; прищеплювати любов до усної народної творчості.
...