Ішкі аурулар ғылымының даму тарихы
Автор: zhursynbekova94 • Сентябрь 21, 2018 • Реферат • 901 Слов (4 Страниц) • 2,379 Просмотры
Сабақ жоспары.
Пән аты: Ішкі аурулар пропедевтикасы.
Сабақ тақырыбы: Ішкі аурулар ғылымының даму тарихы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Білімгерлерге ішкі аурулар пропедевтикасының даму тарихы туралы жалпы мағлұмат беру.
Тәрбиелік: Тақырыпты түсіндіру барсысында студенттерді шапшаңдыққа , алған білімдерін тиянақтай , жүйелей білуге , топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Студенттердің танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілетін дамыту.
Сабақтың оқыту түрі: лекция
Сабақ типі: жаңа сабақ.
Оқыту әдісі: аралас сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: лекция, оқулық.
Сабақтың барысы.
- Ұйымдастыру кезеңі 5 минут
Тізім бойынша студенттерді тексеру.
- Үй тапсырмасын тексеру 30 минут
Өткен тақырыптарды қайталап еске түсіру арқылы білімдерін тексеріп бақылау.
- Жаңа сабақты түсіндіру 45 минут.
Жоспар
- Л
4.Қорытындылау 5 минут: сұрақ жауаптармен қорытындылау.
5. Үй тапсырмасы 5 минут: Тақырып бойынша түсінік айту.
6. Бағалау : Білім алушының сабаққа қатысуына қарай бағалаймын.
Оқытушы: Журсынбекова Жазира.
Ішкі аурулар ғылымының даму тарихы.
Ішкі ауруларды зерттеудің даму тарихы Медицина ғылымының жетістіктері мыңдаған жылдар бойы, әр ғасырдың философиялық көзқарасы мен табиғат құбылыстарын зерттеудегі түсініктеріне байланысты қалыптасып келді.Алғашқы қауымдық құрылыс кезінде ем-доммен айналысқан адамдар небір жұмбақтың сырын шешуші дарын иесі ретінде танылған.Кейін олар белгілі дағдыларға ие болып,ем түрлерінің қыры мен сырларын игереді.Қарапайым зерттеу тәсілдері-сұрастыру,көзбен көру,бармақ басымен сипап тексеру-кеңінен пайдаланыла бастағанымен,бұлар жүйесіз қолданылған.
Ғылыми-клиникалық медицинаның негізі алғаш рет Грецияда пайда болды деп есептелінеді.Біздің дәуірімізге дейінгі 460-377жж. Гиппократ книд және косс мектептерін ашқан.Оның айтуынша,сырқаттың жағдайы туралы тұжырым науқасты ұстап сезудің,естудің,иіс және дәм сезудің нәтижесінде жасалады.
Медицина ғылымының негізін қалауда Гиппократтан кейін Әбу-әли Ибн-Синаның(Авиценна-б.д.д. 980-1037жж.)үлесі өте зор.Оның "Дәрігерлік ғылымның каноны"аталған еңбегі осы күнге дейін мағынасын жойған жоқ.XVIII және XIX ғасырларда Еуропа елдерінде жаңа зерттеу әдістері пайда болады:термометрия(1758жыл-де Гаен),перкуссия (1761 жыл - Л.Ауэнбруггер),аускультация(1891 жыл-Лаэннек),анамнез жинау (1875жыл-М.Я.Мудров, Г.А.Захарьин),құрсақ қуысы органдарының әдістемелік пальпациясы(1887жыл-В.П.Захарьин).
Медицина тарихы медицинаның атасы Гиппократтан
басталады. Гиппократ біздің эрамызға дейін V-VI ғасырда Грецияда
жасаған. Гиппократ медицинада клиникалық тексерудің негізін
қалаған және медицинаның жекеменшік тексеру тәсілін «Науқасты
төсек жағдайында бақылау» және негізгі принципін енгізді. «Ең
бастысы зиян келтірме» Гиппократ адам организімін қоршаған ортамен тығыз байланысқан бүтін бір дүние ретінде таныды. Науқастың ауруын анықтау үшін науқастың шағымын, ауруының даму тарихын, терісінің түсін, бет әлпетін, кеуде формасын, ауыз қуысын, дене қызуын, ұйқысын, тыныс алуын, тамыр соғуын, ас қорытуын мұқият тексеріп, несеп, тер, қақырық, нәжістің бөлінуіне үлкен мән берді. Сол кезеңнің өзінде қазіргі уақытта қолданылып жүрген обьективті тексерулерден сипалау, тықылдату, тыңдау әдістері қолданылды. Өзінің дәрігерлік тәжірибесінде науқастарды емдеуде 60-70-н астам емдік дәрілік заттар мысалы; несеп айдайтын, іш жүргізетін, терлететін және қан ағызу, оңқа қою мен түрлі ем-дәмдік тағамдар қолданды.
...