Арифметикалық амалдардың қасиеттері
Автор: Aizhan.ka • Октябрь 29, 2018 • Доклад • 1,199 Слов (5 Страниц) • 1,488 Просмотры
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Мектеп: Ғ.Орманов атындағы орта мекебі 5.1А Натурал сандар және нөл саны (15 сағ) | ||
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Құрман Айжан Амангелдіқызы | ||
Сынып: 5 «А», 5 «Ә» Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||
Сабақ тақырыбы | Арифметикалық амалдардың қасиеттері | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.2. Амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәндерін табу | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: арифметикалық амалдарды біледі | |
Оқушылардың басым бөлігі: есептерді шығаруда арифметикалық амалдардың орындалу ретін анықтай алады | ||
Кейбір оқушылар: жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтап және мәндерін таба алады | ||
Бағалау критерийі | Амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәндерін табады | |
Тілдік мақсаттар | Пәндік мақсат: Арифметикалық амалдардың қасиеттерін математикалық тілде айта алады. Пәнге тән лексика мен терминология: - арифметикалық амал; -терімділік; - ауыстырымдылық; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен терминдер: - ауыстырымдылық қасиет дегеніміз ..................; - терімділік қасиет дегеніміз............; - жақшаны ашу үшін.......; | |
Құндылықтарға баулу | Тәуелсіздік Қазақстан және Астана | |
Пәнаралық байланыс | Физика, логика | |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Сан ұғымын біледі | |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 7 минут | Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру
ОМ анықтап алу
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабаққа сұрақ жауап 1. Сандарды салыстыру нәтижесі қандай белгілермен жазылады? 2. Координаталық сәуледе кіші сан үлкен санның қай жағында кескінделеді? 3. Разрядтар саны әртүрлі екі натурал санды қалай салыстырады? Мысал келтіріңдер. 4. Разрядтар саны бірдей екі натурал санды қалай салыстырады? 3452 саны үлкен бе, әлде 3721 саны үлкен бе? | |
Сабақтың ортасы | (Ұ.Т) Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде дайын материалдар тарату, картаға кескіндеу, картамен жұмыс жасау. Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Спираль» әдісін алу. Бұл әдістің тиімділігі, топтағы оқушылардың барлығы да мәтінмен жұмыс жасайды. «Кім алғыр?» әдісін пайдалана отырып оқушылардың қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қаншалықты қолдана алатынын бақылау мақсатында оқушыларға кітаптағы тапсырмаларды орындауға уақыт беріп, тапсырма бойынша жұмыс жасауын тапсырам. 63.Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, есептеңдер: 1) 32 + 11 + 18 + 39; 4) 56 + 25 + 45 + 24; 2) 45 + 21 + 15 + 49; 5) 72 + 67 + 23 + 18; 3) 64 + 33 + 16 + 47; 6) 97 + 42 + 58 + 103. 64. Көбейтудiң ауыстырымдылық, терiмдiлiк қасиеттерiн пайдаланып, есептеңдер: 1) 4 · (25 · 6); 4) (13 · 5) · 2; 2) 5 · (20 · 86); 5) (7 · 2) · 50; 3) 8 · (125 · 9); 6) (18 · 25) · 4. Кері байланыс жасау арқылы оқушылардың тапсырмаларды орындауда қандай қиындықтар болғанын білемін. Жұлдызшалар беру арқылы бағалаймын. «Адал дос» әдісін қолдана отырып жақшаны ашуда көбейтудің үлестірімділік заңын қалай тиімді қолдана алғанын білу мақсатында тапсырма беремін 66. Көбейтудiң үлестiрiмдiлiк қасиетiн пайдаланып, қосынды, айырма түрінде жазыңдар: 1) 2(х + 3); 3) 9(4 + у); 5) 6(m + 3); 7) 5(a + 7); 2) 4(х – 5); 4) 5(у – 2); 6) 7(n – 8); 8) 4(b – 3). Кері байланыс жасау арқылы бұл қасиеттің алдыңғы есепке қолданған қасиетінен айырмашылығы қандай екендігін айыра алатындығын көру. Мадақтау сөздер арқылы бағалау. Арифметикалық амалдардың қасиеттерін қандай деңгейде меңгергендігін анықтау мақсатында «Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларының жиынтығынан» тапсырма беріп, дескрипторлар арқылы бағалаймын. | |
Сабақтың соңы | Оқушылар өздерінің жұмыс істеу деңгейіне байланысты түсті таңдап алады да, неліктен бұл түсті алғанын айтады. Өз-өзін бағалау. Бағалау «Бағдаршам»[pic 1] Қызыл – маған көмек керек; Сары - сұрағым бар Жасыл- барлығы түсінікті.
| |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Натурал сандарға арифметикалық амалдарды қолдануда қиналған оқушыға жеке қолдау көрсету. | Жұлдызшалар беру арқылы, мадақтау сөздер арқылы, дескрипторлар арқылы қалыптастырушы бағалауды қолданамын. | Өзара сыйластық Ынтымақтастық Еңбексүйгіш |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
...