Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

С.Торайғыров «Шәкірт ойы» өлеңінің мәні

Автор:   •  Январь 30, 2022  •  Доклад  •  1,270 Слов (6 Страниц)  •  999 Просмотры

Страница 1 из 6

Бөлім. Мен –балаң, жарық күнде сәуле қуған...

Мектеп: Әсет Бейсеуов атындағы орта мектеп КММ

Күні: 17.01.2022 жыл.

Мұғалімнің аты-жөні: Жакенова Л.Т.

Сынып:  6 Д

Қатысқандар:

  Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

С.Торайғыров «Шәкірт ойы» өлеңінің мәні

Осы сабақта қол жеткізі летін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Т/Ж.  6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық  мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

  • С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді;
  • Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіріп, өмірмен байланыстырады;
  • Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіріп, сыни көзқарасын білдіреді;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

                                  Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

4 мин

6мин

Сабақтың ортасы

19мин

Ұйымдастыру.

  1. Оқушылармен сәлемдесу;
  2. Қатысымдарын тексеру.

Топтастыру. Оқушылар шеңбер бойына тұрады. Кезек-кезегімен бүгінгі сабаққа қатысты тілектерін, жылы лебіздерін білдіреді. «Санамақ» әдісі арқылы үш топқа бөлінеді.

Бейнеролик. «Мен-қазақ: қазақпын деп мақтанамын» атты С.Торайғыровтың шығармашылығына арналған бейнеролик көрсетіледі.

        С.Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығына қысқаша шолу жасалады.

Ой шақыру. «Мозайка» әдісі

[pic 1] [pic 2]

Оқушыларға С.Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығына қатысты сұрақтар жазылған қағаз қиындылары беріледі. Қағаз қиындыларындағы сұрақтарға жауап бере отырып, мозайка құрастырады. Мозайкада С.Торайғыровтың портреті бейнеленеді.

Сұрақтар:

  1. С.Торайғыров қай өңірде дүниеге келген?
  2. С.Торайғыров алғаш сауатын қалай ашады?
  3. С.Торайғыров 1912 жылы қай қалада білім алған?
  4. С.Торайғыровтың қандай шығармаларын білесің?
  5. Семей қаласына барған С.Торайғыров не себепті оқуға түсе алмай қалады?
  6. Ақын 1915-1916 жылдары немен айналысады?
  7. С.Торайғыровтың бір өлеңінен үзінді оқыңыз.

- Суретте кім бейнеленген және бүгінгі сабақ тақырыбымен қандай байланысы бар деп ойлайсыздар?

 (оқушылардың жауаптары тыңдалып, сабақ тақырыбы, мақсаты, критерийлері хабарланады).

«Ойталқы пирамидасы» әдісі

Тапсырма. Пирамидада көрсетілген сұрақтарды негізге ала отырып, өлеңнің идеясы арқылы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдаңдар. Әр топ өзара пікір алысыңдар.

[pic 3][pic 4][pic 5][pic 6][pic 7][pic 8]

Дескриптор:

  • Сұрақтарға жауап табады;
  • Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды;
  • Өз ойларын ортаға салып, пікір алысады;

     Ұстаз бен шәкірт бір-бірінен ажырамайтын ұғымдар. Жер бетіндегі  барлық адамның, мейлі ол хан болсын, батыр немесе ақын болсын, ұстазы болады. Қазақ халқы ұстазды аса қадірлеген. «Ұстазы жақсының ұстамы жақсы»  немесе «Шәкіртсіз ұстаз – тұл» деген мақалдар осының дәлелі. Ұстаз – алдында отырған оқушыға «терең білім берсем,  «Адам » болатын түзу жолды көрсетсем»,-  деп ойлайды. Шәкірт «ата –анамның, ұстаздарымның» үмітін ақтап, елдің болашақ қамқоры «азамат» болсам» деп ойлайды.

Ал ХІХ ғасырда шәкірт не деп ойлады екен?

Балалар сәлемдеседі. Сабаққа қатысып отырғандарын айтады. Сұрақтарға кезек-кезек жауап береді. Толық жауап берілмеген сұрақтарға  қайта талқылау жүргізіледі.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын өздері айқындайды.

Тапсырманы орындаудың нақты қадамдары айтылады. Тапсырманы жұппен орындайды,жұптар арасында талқылайды.

Тапсырманы орындаудың нақты қадамдары айтылады.Тапсырманы  оқушы жеке орындайды.

Тапсырманы орындауға  10 минут беріледі.10минуттан соң барлық оқушыға тапсырманы аяқтау ұсынылады. Бір оқушы дауыстап оқиды.Қалған оқушылар өз есептерін тексеріп,қатемен жұмыс жасайды.

                       

Бағалау критерийі:Өзара кері сандарды анықтайды;

Дескриптор: дурыс бөлшектерге кері сан жазады; - аралас сандарға кері сан жазады; - натурал сандарға кері сан жазады.

2 балл

Дескриптор бойынша оқушылар бірін бірі бағалайды

 

Бағалау критерийлері

Бөлшекті бөлшекке көбейтеді.

Аралас сандарды көбейтеді

Дескриптор:

-жай бөлшектерді көбейтеді;

- аралас сандарды көбейтеді;

 4балл

Слайд1

6мин

5мин

«333» әдісі. 3 оқушыға 3 шумақ беріледі. Сол шумақтан 3 сұрақ, 3 идея, 3 тірек сөз дайындайды.

1-тапсырма.

Жеке тапсырма «Екі жақты күнделік»

Кестенің сол жағына өзіңнің шәкірт ретіндегі ойыңды жаз. Қоғамға, еліңе, Отаныңа, отбасыңа,  ата-анаңа тигізетін пайдаң жөнінде,  қандай қасиеттерің, қабілетің, дарының болғанын қалайсың?

Менің ойым

Шәкірт ойы

Дескриптор

  1. Оқушы өзінің ойын еркін жазады
  2. Өлеңнен үзінді келтіреді
  3. Кейіпкерді салыстыра отырып, баға береді

2- тапсырма.  Жұптық жұмыс.

Тақырыпқа сәйкес мақал – мәтелді толықтыру.

Талаптыға ..................    (нұр жауар)

Ер елі үшін ...............   (туады),  Елі үшін ............ (өледі)

Ел үмітін ер ...........(ақтар),   Ер атағын ел ..........(сақтар)

Тіліңмен жүгірме,.....біліммен жүгір

Оқусыз білім жоқ, ......Білімсіз күнің жоқ.

Оқу - білім азығы, ..............Білім - ырыс қазығы.

Білімдіге дүние жарық, ........Білімсіздің күні қаріп.

Ақыл азбайды, .............Білім тозбайды.


Қына тасқа бітеді,............ Білім басқа бітеді.

Білім басы - бейнет, .....соңы - зейнет.
ҚБ. «Білім кемесі»

 Топтық жұмыс. «Сөздік қоржыннан» алынған сөздер арқылы сыныпты топқа бөлу.

Бүгінгі алдыңа қойған мақсатың

1-топ: білім алу

2–топ: халқыма қызмет ету  

3-топ:надандықпен күресу

3-тапсырма: «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы (хабарлама жазады, әр топ бір-бірімен алмасады)

1-топ.Елдің жүрегі неге мұздаған?

2-топ.Ақынның алдына қойған мақсаттары қандай?

3-топ.Ақын болашаққа қандай үміт артады?

 Дескриптор

1.Өлеңнің мағынасын аша алады.

2.Өзіндік сыни, ой-пікірін қорғай біледі.

ҚБ. Топтар бірін- бірі жұлдызшалар арқылы бағалайды.

Топтық жұмыс.

4-тапсырма: Топтастыру стратегиясы.

1- топ: Ақын өлеңіндегі шәкірт моделін жасау

Шәкірт: ілім-білімге құштар, қараңғылықтан құтқаруды армандайды, надандықпен күресетін, алдына нақты мақсат қоя білетін, еліне адал қызмет ететін.

2-топ: ХХІ ғасыр шәкірт моделін жасау

Шәкірт: өмірге креативті қарайтын, білімді, өмірі қолжетімді, ойын еркін жариялайтын т.б

3- топ: «Шәкірт ойы» өлеңін қорытындылау

1.Синквейн (5 жолды өлең) 

 1.Шәкірт  

2.Үлгілі, білімді  

3.Оқиды, ізденеді, қызмет етеді

4.Үлгілі шәкірт әрдайым ізденеді.

5.Ұстазынан шәкірті озар.

«Дыбыстар сөйлейді». Сұлтанмахмұтқа теңеу сөздер жазу.

С-саңлақ, Ұ- ұлағатты, Л- лайықты. Т-талғампаз, А- арлы, Н- намысты, Т-талапты, М-мақсатшыл, А-айбынды, Х-халықшыл, М- махаббатты, Ұ- ұлы, Т- талантты.

-

Оқушылар берілген тапсырма шарты бойынша натижесін ауызша айтады

Тақтадан жауабын ауызша орындайды

Бағалау критерийлері

Бөлшекті бөлшекке көбейтеді.

Аралас сандарды көбейтеді

Дескриптор:

-жай бөлшектерді көбейтеді;

- аралас сандарды көбейтеді;

2балл

Бағалау критерийі:Өзара кері сандарды анықтайды;

Дескриптор: дурыс бөлшектерге кері сан жазады; - аралас сандарға кері сан жазады; - натурал сандарға кері сан жазады.

1балл

Сабақтың соңы

   5 мин

Рефлекция

+

-

қызықты

«Менен сұрақ,сізден жауап» қайталау сұрақтары

Жеке жұмыс  «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі 

Топтық жұмыс  «Тарси әдісі»

Жеке жұмыс: «Білім себетін толтыру»

«Әрiптестер» әдiсi

Кері сан 1-жаттығу

Анықтама

мысал

«Әрiптестер» әдiсi.

Үй тапсырмасы:

...

Скачать:   txt (19.5 Kb)   pdf (291.2 Kb)   docx (377.5 Kb)  
Продолжить читать еще 5 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club