План-конспект урока "Turn off your mobiles!"
Автор: vikadenisova345 • Апрель 4, 2021 • Творческая работа • 810 Слов (4 Страниц) • 1,133 Просмотры
Утверждаю:
Учитель класса:
Руководитель практики:
План-конспект
зачетного урока,
проведенного в 4 Б классе
учащейся 34 ИБ группы
филиала МГЛУ “Лингвогуманитарный колледж”
Денисовой Виктории Андреевны
Тема: Turn off your mobiles!
Цели урока:
1. Образовательная: - совершенствовать формирование грамматических навыков
2. Развивающая:
- способствовать развитию языковой догадки и развития логического мышления
3. Воспитательная
- создать условия для воспитания культуры общения
Оснащение: Таблица, схема
Литература: Учебник 4 класса , Workbook 4 класса
Ход урока
Этап урока | Задача этапа | Содержание | Время | Примечание | |
Учитель | Ученики | ||||
I.Начало урока 1.1 Приветствие учителя | Налаживание взаимодействия с учащимися | Good Morning, students. I am very glad to see you. Sit down please. | Приветствуют учителя | 1 мин | |
1.2 Организационный момент 1.3 Целеполагание | Введение учащихся в иноязычную форму общения. Мотивация учащихся к активной работе | My name is Viktoria Denisova and today we will travel in the world of knowledge together. Our lesson is called – Turn off your mobiles! Also you will learn about the use of Present Continuous in negative sentences. In other words, today we will talk about how to form Present Continuous in negative sentences, we will also learn a lot of new and interesting things, do exercises and, I hope, you will learn this topic well. | Настраиваются на работу. | 2 мин | |
1.4 Фонетическая разминка | Тренировка произнесения звуков | Before we start, look at the blackboard and let’s train our tongues. So let’s practice some English sounds th = [θ] three, third, fourth ir = [ᶟ] thirteen, third, first | Повторяют за учителем, а затем произносят сами | 5 мин | |
1.5 Повторение изученных ЛЕ | Актуализация знаний лексических единиц, проверка домашнего задания | And now, before we start a new topic, let’s check your homework Ok and let’s quickly revise some information that you learnt. I will give you cards, and your tusk is to insert missing parts in sentences. You have 5 min. Well done. | Отвечают домашнюю работу, повторяют ранее изученный материал | 18 мин | Раздаточный материал |
II. Основная часть | Изучение нового грамматического материала | So now as I said we will start Lesson 7. Open your books at page 97. Look at exercise 1. The children are at school, and your tusk is to listen and answer “Why is the teacher angry?”. Okey, and now let's answer the questions from exercise 1b. So, Today I will introduce you to the use of Present Continuous in negative sentences. Pay your attention to the table at page 98. You already know how the form of the present continuous time is formed, and if you want to show the negation, you need to add a part not. Let's try to practice on certain sentences. How to express negative answer: 1. I'm running. 2. I'm reading a book now 3. | Изучают применение временной формы в отрицательных предложениях | 20 мин | |
III. Физкультминутка | Физическая и эмоциональная разгрузка | To relax a bit, let's warm up our eyes. Sitting in your places, listen and follow directions Look left, right Look around. Look at your nose | Повторяют за учителем | 3 мин | |
II.Основная часть 2.1 | Закрепление изученного грамматического материала | To fix the rule, open your books at page 99 ex 3b. Work in pairs. In turn make sentences about what your classmates are doing and not doing now. You have … minutes, and then I listen to everyone. | Делятся по парам, закрепляют правило путем совместной работы | 6 мин | |
2.2 | Совершенствование знаний путем работы в группе | Now I will divide you into 2 mini-teams. One person from the first team calls the person from the other team and makes a guess at any of the proposed people in exercise 4 as indicated by the model. I give you a minute to look at the model from this exercise and then we can begin. Do not forget that someone will ask leading (наводящие) questions and guess, and someone will guess the person, then we will change. Let’s do it. | Делятся на группы и выполняют задания по модели, предложенной в учебнике | 7 мин | |
2.3 | Закрепить материал и усвоить его использование в различных ситуациях | And now open your workbooks at page 67 ex 1a. Look at the picture and make the sentences true. You have 4 minutes. | Работают с рабочими тетрадями | 7 мин | |
2.4 | Научить применять правила в разных ситуациях | Look at the picture in ex 1a and complete the sentences. Use the words from the box. For this task you have …. Minutes. | Выполняют задание в тетрадях | резерв | |
IV. Заключительный этап 4.1 Подведение итогов 4.2 Рефлексия 4.3 Организация домашнего задания | Подведение итогов и обобщение изученного материала за урок Организация самостоятельной работы учащихся дома. | You made a great job today! Let's repeat what we learned today (tell me, how do we express negation in the present continuous tense? ). Thank you for your active and hard working. Tell me what you liked the most in the lesson? So, did you like the lesson? Wright down your homework. It will be ex | Подводят итоги, рассказывают о изученном Записывают домашнее задание | 5 мин | |
4.3 Оценка работы учащихся | Подведение итогов с оцениванием работы учащихся | Today, those who worked more actively in the lesson receive good marks. Thank you for your work, see you soon. | 1 мин |
...