Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

«Ұлт және генетика» ашық сабағы қазақ ұлтының генетикалық тарихын зерттеуге

Автор:   •  Декабрь 24, 2018  •  Практическая работа  •  848 Слов (4 Страниц)  •  937 Просмотры

Страница 1 из 4

«Әулиекөл ауданы әкімдігінің білім бөлімінің

Шайсұлтан Шаяхметов атындағы Сұлукөл орта мектебі» ММ

Ұлт және Генетика

Ашық сабақ

Автор: Саметов Мадияр Капсултанович

Абдухалимов Досбол Кенжебекович

2018 жыл

Түсінік хат

         «Ұлт және генетика» ашық сабағы қазақ ұлтының генетикалық тарихын зерттеуге

бағытталған.

           Оқытудың мақсаты

Қазақстан Республикасы халқының ұлттық құрамын үйретумен қоса, оқушылардың өз өлкесіндегі халқының санын, ұлттық құрамын үйретіп, оқушыларға генетика ғылымы және генетикалық аурулар туралы түсіну

      Оқытудың міндеттері:

  • Өз ұлтының генетикалық тарихы туралы білімін тереңдету;
  • Қазақ ұлтының гентикасының басталу тарихын білуге қажет тіректік білімдер мен негізге алынатын түсініктер қалыптастыру үшін жағдай туғызу;
  • оқушыларда өзінің аймағының этностық құрамын оқып білуге танымдық қызығушылық қалыптастыру;
  • жаратылыстану ғылымдарын оқу барысында тірі табиғат туралы алған білімдерін дамыту;

9 сыныпта «Биология» пәніндегі «Генетикалық ақпарат» және «География» пәніндегі «Халықтың этностық құрамы»  тақырыптарын ұштастыру арқылы оқушыларға сапалы және терең білім беру барысында кіріктірілген сабақтың маңыздылығын көрсету.      

           «Ұлт және генетика» ашық сабағы барысында халықтың генетикалық құрамы туралы білімдерді қамтитын жалпы мәселелер қарастырылады. Оқушыларға бейнежазба арқылы сабақтың мәнін ашып, тақырыпқа шығу кезеңі басталады. Жаңартылған оқу бағдарламасына сай «Биология» пәні ағылшын тілінде болғандықтан «Биологиялық диктанттағы» терминдер ағылшын тілінде ұсынылады. Ұлт демекші Қазақстан Республикасының ұлттық құрамы 130 халықтан тұратыны белгілі екенін ескере отырып, 9 сынып оқушысы өзінің туған өлкесінің этно-генетикалық құрамын зерттеп, оқушыларға ғылыми жоба ретінде ұсынды. Халықтың еңбекке жарамсыз тобындағы, яғни мүгедек болу себебі генетикаға байланысты екендігін де қарастырды. Қазіргі заман талабына сай онлайн режимінде тест жұмысы жасалды. Сабақты бекіту кезеңі WhatsApp желісі арқылы өтті.

Оқушылар тақырып бойынша білімдерін практикада пайдаланады; өмірдің мәнін ең жоғары дәрежедегі құндылық ретінде түсінгенін көрсете біледі.

Сабақ жоспары

Күні:.

Сынып: 9 «А»

Пән: биология және география (инегрированный урок)

Мұғалім: Абдухалимов Д.К., Саметов М.К.

Сабақтың тақырыбы: Ұлт және Генетика (Қазақ ұлтының аясында)

Сабақтың мақсаты: 
Білімділік: Қазақстан Республикасы халқының ұлттық құрамын үйретумен қоса, оқушылардың өз өлкесіндегі халқының санын, ұлттық құрамын үйретіп, оқушыларға генетика ғылымы және генетикалық аурулар туралы түсіндіру;

Дамытушылық: оқушыларға түрлі тапсырмалар бере отырып, олардың ой-өрістерін, шығармашылығын дамыту

Тәрбиелік: оқушыларды ізденімпаздылыққа, жауапкершілікке, достыққа тәрбиелеу.

Сабақбарысы:

Сабақтың

кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

1.

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал жүргізу

WhatsApp желісі арқылы топқа бөлу

Бағалау парақтарын үлестіру

Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасу. Сабаққа зейіндерін аудару. Жағымсыз эмоциялардан арылу

[pic 1]

Қоқыс жәшігі

2

Жаңа сабақ

5 мин

5 мин

2 мин

3 мин

6 мин

7 мин

Видео «Мир без границ путешествия ДНК»

-Видеодан не түсіндіндер?

Оқушылардың  сабаққа  зейінін  аудару  үшін  ең  алдымен  ауызша  сұрақ     қою.

  1. Днқ дегеніміз не?
  2. ДНҚ-ның құрылымы қандай?
  3.  ДНҚ – ны  зерттеуші  ғалымдарды еске  түсірейік.

1-Ф.Мишер. (Швейцариялық  биохимик) 1868  жылы  ядролан қышқылдық  зат  алып  оны  нуклеин қышқылы  деп  атаған.

2-Э.Чаргафф  (Америкалық  биохимик) 1951 жылы  ДНҚ  молекуласында                  4 нуклеотид. А  мен  Г (2с) пуриндік  негіз,  Т-Ц (1с) пиримидиндік  негіз  А=Т,  Г = Ц

3-М. Уилкинс (Ағылшын  биофизигі) 1950  жылы ДНҚ- ның  кристалдықталшықтарының  рентген  граммасын  алды. 

4-Кольцов

5-Д.Уотсон  мен  Ф.Крик ДНҚ молекуласының  құрылысын  ашты.

 

Биологиялық диктант

1.Организмнің қандай да бір белгісін анықтайтын нәруыздыі құрылымы туралы ақпарат жазылған ДНҚ молекуласының үлескісі
gene деп аталады.
2.Әр организмнің құрылыс ерекшеліктерін, тіршілік әрекеттерінанықтайтын сан алуан нәруыздар туралы ақпарат ДНҚ-да жазылып
genetics information деп аталады.
3.Тұқым қуалау ақпаратының жүзеге асырылуы, яғни нәруыздың синтезделуі мынадай бағытта жүреді:
DNARNA→Нәруыз. Бұл процесс екі кезеңнен тұрады: transcription және translation.
4.ДНҚ молекуласындағы бір генде белгілі бір ретпен орналасқан нуклеотидтер жүйесі нәруыз молекуласындағы аминқышқылдарының орналасу реті
genetics code деп аталады.

Видеоға қайта оралатын болсақ, егер сендердің ДКҚ-ларынды тексерсе онда сендерден де басқа ұлттын ДНҚ-сының болу пайызы жоғары

Ұлт демекші Қазақстан Республикасының ұлттық құрамы 130 халықтан тұратыны белгілі. Енді алысқа бармай-ақ Сұлукөл селолық округінің этностық құрамын зерттесек.

«Интервью» - Жанбуршинова Назира

Еңбекке жарамды жастан кіші халық

Еңбекке жарамды жастағы халық

Зейнет жасындағы халық

Еңбекке жарамсыз халық (мүгедектер)

246

821

177

27

Сұлукөл ауылының ұлттық құрамы

қазақ

орыс

неміс

украин

белорусь

татар

марийц

молдован

удмурт

поляк

шешен

965

89

60

94

23

17

6

8

5

2

2

...

Скачать:   txt (13.5 Kb)   pdf (165.3 Kb)   docx (591.3 Kb)  
Продолжить читать еще 3 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club