Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Методика проведення проблемних уроків у 8 класі

Автор:   •  Ноябрь 13, 2022  •  Практическая работа  •  1,062 Слов (5 Страниц)  •  220 Просмотры

Страница 1 из 5

ЗАНЯТТЯ № 3

ТЕМА. Методика проведення проблемних уроків у 8 класі.

Мета. Ознайомитися із особливостями організації проблемного навчання при вивченні біології в 8-му класі.

Уміння, які треба сформувати: обґрунтовувати доцільність використання проблемного підходу при вивченні організму людини; навчитися здійснювати відбір завдань проблемного змісту з навчально-методичної літератури, самостійно їх конструювати, користуючись науковою, науково-популярною літературою, ресурсами Інтернету; навчитися моделювати навчальний процес з біології шляхом створення проблемних ситуацій; навчитися використовувати різні рівні проблемного навчання біології в 8-му класі, обґрунтовувати доцільність вибору методів та прийомів створення проблемних ситуацій.

Основні поняття: навчальна проблема, проблемна ситуація, проблемне навчання, рівні проблемного навчання.

Література: чинні шкільні підручники біології 8-го класу, навчальна програма з біології для основної школи, методична література лабораторії методики навчання біології.

Хід заняття:

1. Коротке пояснення.

Користуючись словником термінів, занотуйте у зошит визначення понять: навчальна проблема, проблемна ситуація, проблемне навчання

Пригадайте визначення понять – розвиток, світогляд науковий.

Проблемне навчання відрізняється від традиційного, інформаційного тим, що активізується самостійна розумова навчальна діяльність школярів. Учнів ставлять в умови, необхідні для самостійного мислення, а вчитель організовує навчальну діяльність школярів таким чином, щоб вони самі змогли розв’язати навчальну проблему.  

Зовнішніми ознаками проблемного підходу в навчанні є наявність навчальної проблеми та проблемної ситуації.  

Навчальною проблемою можна назвати будь-яке навчальне запитання, на яке учні не можуть відразу ж відповісти через нестачу в них засвоєних знань, що вимагає пошуку та добування цих знань. Навчальна проблема може бути виражена в різних формах (запитання, задача, завдання) і в багатьох авторів називається неоднаково (проблемне чи пізнавальне запитання, проблемне, пізнавальне, чи пошукове, завдання тощо). Проблемне запитання, на відміну від інформаційного, обов’язково містить ще не розкриту учнями область суб’єктивно нових для них знань. Одне і те саме запитання може бути й інформаційним, і проблемним залежно від того, коли його поставлено: до повідомлення вчителем відповідних знань чи після цього.  

Для навчальної проблеми є характерним декілька особливостей:  

- наявність одного чи багатьох утруднень,

- мобілізація і застосування наявних знань,

- властивість викликати в учнів інтерес до проблеми, що розв’язується,

- наявність у формулюванні проблеми деякої інформації, що вказує на напрямок пошуку рішень.

Проблемна ситуація – ситуація інтелектуального утруднення, або такого стану в класі, коли учні, з’ясувавши навчальну проблему, намагаються самостійно розв’язати її, але відчувають утруднення від недостачі в них наявних знань. Проблемна ситуація створює в класі особливе психічне «поле інтелектуального напруження». Починається вона частіше всього з моменту постановки вчителем навчальної проблеми, інколи раніше, якщо вчитель проводить попередню підготовчу роботу. Важливо не лише створити проблемну ситуацію, але й включити в неї всіх учнів. Через це треба з’ясувати, чи всі учні зрозуміли проблему, задумались над нею.  

У проблемному навчанні можна умовно виділити такі етапи:  

- перший – постановка вчителем навчальної проблеми та розуміння її учнями (початок створення проблемної ситуації);  

- другий – висунення учнями пропозицій (гіпотез) за даною проблемою та спроба їх довести шляхом мобілізації та актуалізації наявних знань. Дуже важливо терпляче вислухати припущення учнів, не відкидаючи і не стверджуючи їх, щоб не зняти проблему. На цьому етапі продовжується зав’язка і загострюється проблемна ситуація;

- третій – розв’язування проблеми шляхом самостійного пошуку і поповнення недостатніх знань (кульмінація проблемної ситуації). Шляхом проб та помилок учні відкидають недійсні передбачення, вибирають і обґрунтовують вірні;  

...

Скачать:   txt (15.9 Kb)   pdf (119.1 Kb)   docx (13.8 Kb)  
Продолжить читать еще 4 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club