Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Әріп пен дыбысты ажырату. Төл дыбыстарды дұрыс айту

Автор:   •  Февраль 19, 2026  •  Контрольная работа  •  641 Слов (3 Страниц)  •  4 Просмотры

Страница 1 из 3

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР (ҚМЖ)

Пәні: Сауат ашу

Сынып: 1-сынып

Сабақ тақырыбы: Әріп пен дыбысты ажырату. Төл дыбыстарды дұрыс айту.

Оқу мақсаты: Әріп пен дыбысты ажырата білу, қазақ тіліне тән төл дыбыстарды (ә, ө, ү, ұ, қ, ғ, ң, һ, і) дұрыс айту.

Бағалау критерийлері:

  • Дыбыс пен әріпті ажыратады;
  • Төл дыбыстарды дұрыс айтады;
  • Сөз ішінен төл дыбысты табады;
  • Қарапайым дыбыстық талдау жасайды.

Сабақтың басы (5 минут)

Педагогтің әрекеті:

  1. Психологиялық ахуал қалыптастыру – «Шаттық шеңбері»
    Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне төл дыбысы бар сөз айтып жылы тілек білдіреді (Әлия, Әже, Қуаныш т.б.).
  2. «Дыбысты тыңда» ойыны
    Мұғалім бірнеше дыбысты араластырып айтады (а, ә, к, қ, н, ң).
    Төл дыбыс естісе – қол шапалақтайды, жай дыбыс болса – тыныш отырады.
  3. Сабақ мақсатын хабарлау.

Оқушының әрекеті:

  • Шеңберде белсенді қатысады;
  • Дыбысты тыңдап, ажыратады;
  • Сабақ мақсатын түсінеді.

Бағалау:

  • Ауызша мадақтау
  • «Жұлдызша» әдісі

Ресурстар:

  • Дыбыс жазбалары (қажет болса)
  • Слайд, карточкалар

Сабақтың ортасы (35 минут)

1-бөлім: Жаңа білімді меңгеру (10 минут)

Әдіс: «Салыстыр және дәлелде»

Тақтада жұп әріптер беріледі:

Қ – К

Ғ – Г

Ә – А

Ң – Н

Педагогтің әрекеті:

  • Дыбыстарды дұрыс артикуляциямен айтады;
  • Айырмашылығын түсіндіреді (дыбыс – естиміз, айтамыз; әріп – көреміз, жазамыз);
  • Айна арқылы артикуляция көрсетеді.

Оқушының әрекеті:

  • Қайталайды;
  • Айырмашылығын айтады;
  • Айнаға қарап дыбыстайды.

Бағалау:

  • «Бас бармақ» әдісі
  • Қалыптастырушы ауызша кері байланыс

Ресурстар:

  • Айна
  • Әріп карточкалары
  • Слайд

2-бөлім: Қолдану кезеңі (15 минут)

Әдіс 1: «Сөзді тап» ойын»

Суреттер: әже, қасқыр, гүл, шаңырақ, күн.

Педагог:

  • Суретті көрсетеді;
  • Қай дыбыс ерекше екенін сұрайды;
  • Дыбыстық талдауға бағыттайды.

Оқушы:

  • Сөзді айтады;
  • Төл дыбысты табады;
  • Буынға бөледі.

Бағалау:

  • «Шапалақ»
  • Жеке қолдау

Әдіс 2: «Ойлан – жұптас – бөліс»

Тапсырма:

«Қ» дыбысы бар 3 сөз ойлап тап.

Жұпта талқылап, сыныпқа айт.

Бағалау:

  • Жұптық бағалау
  • Мұғалімнің нақты кері байланысы

Әдіс 3: Қимылды ойын – «Қай дыбыс жасырынды?»

Мұғалім сөз айтады:

қала, бала, гүл, орман, әке, кітап, шаң.

Егер төл дыбыс болса – орнынан тұрады.

Жоқ болса – отырады.

→ Танымдық белсенділік, қозғалыс арқылы есте сақтау.

3-бөлім: Топтық жұмыс (10 минут)

...

Скачать:   txt (6.5 Kb)   pdf (114.1 Kb)   docx (767.7 Kb)  
Продолжить читать еще 2 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club