Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа»

Автор:   •  Октябрь 20, 2018  •  Практическая работа  •  1,252 Слов (6 Страниц)  •  3,145 Просмотры

Страница 1 из 6

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Қарағанды облысы, Шет ауданы, Ақжал кенті, Ш.Батталова атындағы ЖОББМ

Сыныбы: 6 «Ә»

Өткізілетін күні: 03.02.2015ж

Пәні: Әдебиет

Тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа»

Мақсаты: Ақын өмірі, шығармасымен танысу.

Міндеттері:

  • «Менің атым Қожа» повесін  түсіну, білу, идеясын ашу;
  •  Әңгіме құрылысына талдау арқылы, жүйелі ойлауға, сөйлеуге үйрену, оны қолдану;
  • Алған білімнің нәтижесін жинақтау оны бағалау;

Күтілетін нәтиже:

  •  «Менің атым Қожа» повесін  түсінеді, біледі, идеясын ашады;
  •  Әңгіме құрылысына талдау арқылы, жүйелі ойлауға, сөйлеуге үйренеді, оны қолданады;
  • Алған білімнің нәтижесін жинақтайды оны бағалайды;

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану. Талантты және дарынды балаларды оқыту. Оқытуды басқару және көшбасшылық.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.

Әдіс- тәсілдер: «Мен сүйемін», «Жанар, Қожа, Жантас»,  «Мағынаны тану»,  «Сатылай кешенді талдау», «Постер», «Иесіне қайтар», «Серпілген сұрақтар», «Чемодан, себет, еттартқыш», «Жанар, Қожа, Жантас», «Семантикалық карта», «Концептуалдық кесте», «Сәйкестендіру тесті», «1 қадам артқа», «Ой тастау».

Уақыты

кезеңдер

                Мазмұны

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Дереккөздер

Кіріспе

5 минут

«Мен  сүйемін»

Мақсаты: Тұлғааралық байланысты орнату.

Сәлемдесу, қызығушылықты ояту үшін  шаттық шеңберін құрып, барлығына сәттілік тілеу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін жаттығу орындату.

Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен сүйемін» тренингін ұйымдастырамын.

( слайдтан суреттер шығып тұрады)
Егер сіздің досыңыз болса, көршінің басын сипаңыз;
Егер сіз еңбектенгенді жақсы көрсеңіз, өз басыңызды сипаңыз;
Егер сіз, білімді болсаңыз көршіңізді құшақтаңыз;
Егер сіз тәртіпті  боламын десеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз.
Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз;
Егер сіздер ата-аналарыңызды  жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!Рахмет.

Шаттық шеңберін құру, мұғалім айтқан іс-әрекетті орындау.

Мадақтау

«Жарайсыңдар!»

     [pic 1]

   

АКТ.

[pic 2]

«Қожа, Жанар, Жантас»

Мақсаты: топқа бөліну.

Алдағы іс-әркеттердің мазмұнына байланысты сынып оқушылары топтарға бөлінеді. (Қожа, Жантас, Жанар есімдері  бойынша сынып 3 топқа бөлінеді)

Сынып  ұстанымы еске түсіріледі.

(Топ басшысы тағайындалады,

Бағалау парақшасы таратылады)

«1 қадам артқа»

Мақсаты: өткен іс-әрекетке түсініктеме беру.

Оқушылардың топқа бөлінуіне басшылық жасау, бағыттайды.

  1. Жанар
  2. Қожа
  3. Жантас

Топтың басшысын тағайындауды ескерту,бағалау парақшасын тарату.

Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау, мақсатын бірге оқушылармен құру.

1.Біз топқа неге байланысты бөліндік?

2. «Менің атым Қожа» дегенді қалай түсінесіңдер?

Повесть кейіпкерлеріне байланысты топқа бөліну.

Топтасып отыру.

Топтың басшысын тағайындайды, бағалау парақшасын алу.

Берілген парақшаны алып, бояу.

Повесть кейіпкерлерінің есіміне байланысты.

Қожа деген бала өзінің есімі жайлы баяндауы...

«Бас бармақ»

        [pic 3]

«Түсті жұлдызша» .

АКТ.

Сынып ұстанымы.

Бағалау парақшасы.

[pic 4]

Тұсаукесер
10 минут

 «Мағынаны тану»

 Мақсаты: ізденіс тапсырмаларын сыныпта жинақтап постерге салып қорғау.

1-топ. Бердібек Соқпақбаев жайлы мәлімет.

2-топ. Бәйге. (Шығарманың мазмұны бойынша сұрақ-жауап жүргізу)

3-топ. «Менің атым Қожа» повесінің желісі бойынша түсірілген фильмді постерде қорғау.

Топпен жұмыс жасау,бір-бірімен диалогке түсу,ойларын ортаға салу, талқылау,идеясын түсіну,бір тұжырымға келу, постерде қорғау.

«Бас бармақ»

       [pic 5]

АКТ.

Постер.

Маркер.

Жіп.

Негізгі бөлім

20 минут

«Сатылай кешенді талдау»

Мақсаты: шығармаға талдау жүргізу.

«Серпілген сұрақтар»

Мақсаты: жаңа сабақ бойынша сұрақ-жауап жүргізу.

«Топтық тапсырма»

Мақсаты: жағымды, жағымсыз мінездерді айқындау.

«Иесіне қайтар»

Мақсаты: бойды сергіту.

«Топтық жұмыс»

Мақсаты:

Топтың жұмыстарын сырттан бақылау ,А,В,С

оқушыны назарда ұстау,бағыт беру.

Топтағы барлық мүшелердің сабаққа қатысуын қадағалауды ескерту.

Авторы: Б.Соқпақбаев

Тақырыбы: «Менің атым Қожа»

Эпикалық жанры: повесть

Шығарманың негізгі ойы:

Композициялық құрылысы:

Оқиғаның басталуы: футболға жиналған Қожа. Жантасқа кез болуы.

Оқиғаның байланысуы: «Оқулығы сай бала- көңілі жай бала» Қожаның өтірігі.

Шиеленісуі: Қожа мен Майқанова апайдың бетпе-бет келуі.

Шарықтау шегі: Сөмкеге салынған бақа.

Шешімі: Қожаның «Құпия кеңесі»

Сөздік: 

Идеялы есім-

Зоология-

Шілдехана-

Турник-

Галифе-

Шідер-

Әманда-

Кесепат-

  1. «Мен өзімнің он үш жыл өмірімнің ішіндегі ең бір қатыгез күнді бастан кештім». Қожа бұл сәтті қашан кешіп еді?
  2.  Осы жолғы кеңес ұзаққа созылды. Осы кезде Қожа өз мәселесінің шешілу қорытындысы, талқылану процесі жайлы өзінше ой қорытып отырды. Кеңес те аяқталды. «Мен туралы не деп жатыр?» екен деп дегбірі қашқан Қожа бұл кезде қайда отыр еді?
  3. Педкеңес аяқталды, жұрт тарай бастады. Ахметов пен Майқанова оқшауланып, Қожа тұрған теректің түбінен өтіп бара жатып не дейді?

1-топ. Сәйкестендіру тесті

  1. Біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап – сыпсыңдағыш кім?
  2.  Мен оқулық емес, қант аламын. Сіздің не шаруаңыз бар, қоя беріңіз.
  3. Біз екеуміз таныс шығармыз деймін?
  4. Мүмкін орныңа барып айтатын шығарсың?
  5. Мен сенің әкеңе қарыздар адаммын. Менің мойнымда оның тиыны емес, теңге емес, бақандай бір қарасы жүр.
  6. Келесі сабаққа қайыссың бақа ұстап әкелесіңдер?

2-топ. Семантикалық карта.

3-топ. Концептуалдық кесте.

Тақтада повесть кейіпкерлерінің заттары көрсетіледі, соның иесін табу.

1-топ.

«Оқиғалар тізбегі» ойыны.

 (Ойынның шарты: шатасқан оқиғаларды рет-ретімен қою)
1. Оған байқатпай, жерден жұдырықтай тас жіберіп қалмақшымын
2. Бақаның әлегі
3. Педсовет
4. Жолдама алған Жантас
5. Оқулық емес, қант аламын
2-топ.

“Теріп алу” стратегиясы (Дәптермен жұмыс)
алғыр, пысық, өтірікші, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, әділетті, ақын, әзілқой, арамза, тапқыр, қателіктерін түсіне біледі, жағымсыз
Қожа – алғыр, пысық, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, әділетті, ақын, әзілқой, тапқыр, қателіктерін түсіне біледі.
Жантас – өтірікші, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, арамза, жағымпаз
3-топ.  Венн диаграмасы

Қожаның жағымды жақтары (Тақтамен жұмыс)
Өз ісіне есеп бере алады
Жағымсыз іс-әрекеттерін жөндеуге талаптанады
Өз-өзін тәрбиелейді
Үлкенді сыйлайды
Қожаның жағымсыз жақтары
Тәртіпсіз
Аңқау
Өтірікші
Сотқар

Әр топтар шығарманы өзара талдап, толыққан білімдерін  ортаға салып,талқылау,түсіну,

өлеңнің негізгі идеяны ашу,

білімдерін жинақтап жазу. Айтып тұрған іс-әрекетті орындау.

Қожаның тәртіпсіздік қылықтарын, әсіресе соңғы жасаған ағаттығын,яғни Майқанованың сөмкесіне бақа әкеп салған әрекетін талқылау мақсатында болып жатқан сәтте.

- Мектеп терезесінің тұсында тұрған теректің үстінде отыр еді.
«Түбінде адам болатын бала»

(Жантас)

(С. Майқанова)
(С. Майқанова)

(С.Майқанова)

(Мектеп күзетшісі Сәйбек қарт)

(Зоология пәнінің мұғалімі Оспанов)


«Бас бармақ»       [pic 6]

Мадақтау

«Жарайсыңдар!

     [pic 7]

Оқулық.

Қағаз. Маркер.

Постер.

Қорытынды бөлім

10 минут

«Ой тастау»

Мақсаты: сабақты бекіту.

 

.

  • Бейнеүзінді көрсетіп өз ойларын сұрау.
  • Сіздің ойыңызда не сақталып қалды?
  • Автор оқырманды қалай қызықтырды?
  • Кейіпкерлер іс-әрекетін сіз қалай бағалайсыз?

- Қалай ойлайсыздар, әдепті жолға түсуіне не себепкер? Анасын аяуы ма, Сәйбек қарт, Оспановтар айтқан естеліктер ме, Майқанованың педкеңестен шығып бара жатып айтқан сөзі ме?

Алған білімдеріне сүйеніп өз ойларын білдіру.

 

«Бас бармақ»

      [pic 8]

Дәптер. Қалам.  АКТ.

Топ басшысының бағалауы тыңдалады.

«Чемодан, себет, еттартқыш»

Мақсаты: сабаққа рефлексия жүргізу.

«Қожа, Жантас, Жанар»

Мақсаты: өз-өзін бағалау.

Топ басшысының бағалауы тыңдалған соң,мұғалім топтарды бағалап кетеді.

Бағалауды қадағалайды.

Әр оқушыға өзінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай өз-өздерін бағалауларын ұсыну.

Топ басшысы бағалау.

Өз-өздеріне рефлексия жасау.

Бағалау парақшасы

Бағалау парақшасы.

 «Чемодан, себет, еттартқыш»

Үйге  тапсырма

  1. «Қожа- тентек бала», «Қожа- ақылды бала» пікірталасқа дайындалу, аргументтерін жинақтау.
  2. «Құпия кеңес» өткізіп өз-өзіне есеп беру.
  3. «Менің есімім» жайлы эссе.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алу.

АКТ

[pic 9]

...

Скачать:   txt (18.3 Kb)   pdf (199.6 Kb)   docx (56.2 Kb)  
Продолжить читать еще 5 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club