Тaмырдың өсу (созылу) aймағын тaуып aнықтау
Автор: kulekenovaasem • Ноябрь 6, 2019 • Лабораторная работа • 1,098 Слов (5 Страниц) • 654 Просмотры
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: II тарау. Тамыр | Мектеп: Бозтөбе негізгі мектебі | |
Күні: | Мұғалімнің аты - жөні: Кулекенова А.Е. | |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: 6 | Қатыспағандар саны: - |
Сабақтың тақырыбы | Тaмыр аймaқтары. «Тaмырдың өсу (созылу) aймағын тaуып aнықтау» зертханалық жұмыс | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Тамыр аймақтарының құрылысын және қызметтерін сипаттау Тамырдың өсу (созылу) аймағын тауып анықтау | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: тамыр аймақтарын біледі | |
Оқушылардың басым бөлігі: өсімдіктің тамыр аймақтарын дұрыс белгілей алады , тамыр аймақтарының қызметтерін түсіндіре алады. | ||
Кейбір оқушылар:тамырдың өсу (созылу) аймағын тауып анықтай алады. | ||
Бағалау критерийі |
| |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Тамыр, бөліну аймағы, өсу аймағы, сору аймағы, өткізу аймағы, тамыр оймақшасы терминдерін қолдана отырып, тамыр аймақтарының құрылысы мен қызметтерін сипаттай алады Пәндік лексика мен терминология: Тамыр, бөліну аймағы, өсу аймағы, сору аймағы, өткізу аймағы, тамыр оймақшасы Диалог/жазу үшін пайдалы бірқатар үзінділер Тамыр оймақшасы тамыр ... кірмейді. Сору бөлімі – өсу бөлімінен кейін орналасқан, ... бар бөлік. Алғашқы өткізгіш ұлпалар осы бөлімде түзіле бастайды. Оймақша ... тірі. Өткізу бөлімінде тамыр түктері болмайды, ... тамырлар дамиды. | |
Құндылықтарға баулу | Индустрияландыру мен иннновацияларға негізделген экономикалық өсу, ізденуі жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту. функционалдық сауттылығын анықтау. Туған өлке табиғатын қорғау, көгалдандыру. Табиғат ажарын сақтап, қорғауға, ұйымшылдыққа, аялауға тәрбиелеу | |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, заттар тасымалына қатысатын мүшелермен танысады. Физикамен, диффузия, заттардың тасымал, тамыр қысымы қарастырылады. | |
Алдыңғы білім | Өсімдіктердегі заттар тасымалына қатысатын мүшелерді тану 5-сыныптан біледі | |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 минут 2 минут 3 минут | Психологиялық ахуал: «Шаттық шеңбері» Мақсаты: Оқушылардың бүгінгі сабаққа деген қызығушылығын ояту, ынтасын арттыру, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушылар бір - біріне өздерінің аттарын және аттарының бас әрпінен келетін адами қасиеттеріне байланысты сөздерді айтады. Топқа бөлу «Мозайка» әдісі Мақсаты: топпен жұмыс жасауға, ұйымшылдыққа, бір-бірінің ойын тындауға баулу. | [pic 1] [pic 2] |
«Серпілген сауал» әдісі. Мақсаты: алдыңғы білімді еске түсіру Нұсқау: топқа бөлінген оқушылар доп лақтыру арқылы бір-біріне сұрақ қояды. |
Резеңке доп | |
Сабақтың ортасы 37 минут 17 минут 3 минут 10 минут Кері байланыс 4 минут | 3 сынып оқушыларынан хат Мақсаты: Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беру [pic 3] [pic 4] «Джигсо» әдісі. (жеке, топтық жұмыс) Мақсаты: Оқушыларға жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеру оқушы бойындағы сын тұрғысынан ойлау қасиетін қалыптастыру Нұсқау:Топтарға оқулықты пайдаланып тапсырма беру. Әр топ өз тапсырмаларына таныстырылым жасау арқылы түсіндіру қажет. «Джигсо» әдісі бойынша тапсырмалар топ мүшелеріне беріледі. Тамыр аймақтарының құрылыcы, ерекшеліктері және қызметтерін сипаттауға таныстырылым жасауына бағыт беріп, әр топтың жұмыс жасау бағытын бақылайды.
Топтар бірін – бірі екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағалайды Топтық жұмыс. «Ойлан, тап» Оқушыларға сурет беріледі, сол суретте тамыр аймақтарын белгілейді, тамыр аймақтарының қызметтерін дұрыс анықтап, жазады Оқушылардың бір-бірін бағалауы: бас бармақ Зертханалық жұмысты орындау. жеке жұмыс «Тамырдың өсу (созылу) аймағын тауып анықтау» зертханалық жұмысты орындау Зертханалық жұмысқа кіріспес бұрын техника қауіпсізідігін еске салу. Мақсаты: оқушылардың икемділігін қалыптастыру, құралдармен дұрыс жұмыс жасауға үйрету. Дескриптор: білім алушы - Зертханалық жұмыс тақырыбын және мақсатын айтады. - Тамыр аймақтарын анықтап, қорытынды жасайды Бағалау «Үш шапалақ» | Қосымша 1 Интербелсенді тақта Оқулық «Биология» 6 сынып [pic 5]
[pic 6] Қосымша 2 [pic 7] Зертханалық парақтар [pic 8] |
Сабақтың соңы Рефлексия 3 минут | Ой қорытынды «Өрмекші торы»
Бүгінгі сабаққа сараптама 1. Бүгінгі сабақта қандай жаңа заттарды үйрендіңдер? 2. Қай жерінде қандай қиындықтарға тап болдыңдар? 3. Сіз қиындықтарды қалай жеңе білдіңдер? Бағалау критерийлері бар кеспе қағаздары арқылы бағалау Үйге тапсырма: «Тамырдың маңызы» тақырыбына эссе жазу | Бағалау парақшалары |
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Оқушылардың сабақта көрсеткен білім, біліктеріне қарай әр оқушының өзіндік ерекшеліктеріне сай жоспарлауға тырысамын. Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделілендіуде жас ерекшелігін, дағды деңгейіне, оқушының орындай алу мүмкіншілігін ескеруге тырысамын. | «Жұлдызшалар», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Үш шапалақ», «Бас бармақ», бағалау критерийлері арқылы | Қауіпсіздік ережелері сақталды. АКТ- мен бйланыс болды. Құндылықтардағы байланыс болды. |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
| |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім | ||
...