Атау кере повесі .Серт
Автор: ДІН-МҰХАМЕД Шабаз • Октябрь 29, 2021 • Реферат • 1,206 Слов (5 Страниц) • 1,629 Просмотры
Бөлім: «Кеңістік пен уақыт» | Мектеп: | |||
Пән: қазақ әдебиеті | Мұғалім: | |||
Күні : |
| |||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||
Сабақтың тақырыбы: | «Атау кере повесі .Серт | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу. 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу. | |||
Сабақ мақсаты: | «Атау кере» романында көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу | |||
Бағалау критерийі: |
| |||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Талдау, жинақтау, бағалау. | |||
Құндылықтарды игерту: | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) | |||
Пәнаралық байланыс: | Тарих, қазақ тілі пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады. | |||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: б. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойлауымша; өз пікіріме дәлел келтірер болсам; оның мынадай себептері бар; ойымды қорытындылай келе т.б. | |||
Алдыңғы білім | Оқушылар әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдады. | |||
Жоспар | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. І. Қызығушылықты ояту [pic 1]«Маңдайдағы стикер» әдісі. Тақтаға бір оқушы шығады. Оның маңдайына 1 кейіпкердің аты жазылған стикер жапсырады. Орындарында отырған оқушылар тақтадағы оқушыға кейіпкер мінезі арқылы жұмбақтауы керек. Ерік, Айна, Нүрке, Таған есімдері жасырылады. Әдеби сын көркем шығармаға эстетикалық баға беріп, бейнеленген өмір шындығының көркемдік шындыққа қалайша айналғандығын саралайды, оның мән-маңызын түсіндіреді, әдеби өмірдің бүгінгі ерекшелігін айқындап, бағыт сілтейді. Әдеби сынының әдебиет тарихынан бір айырмашылығы, ол – бүгінгі шығармаларды талдап, оларға қазіргі кезең талаптары тұрғысынан баға береді. Әдеби шығарманы оқыған адам ол жөнінде өз пікірін, көзқарасын білдіре отыра алмайды. Әдеби сын – оқушыға тура жол көрсететін ақылшы. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. | Тақтаға бір оқушы шығады. Оның маңдайына 1 кейіпкердің аты жазылған стикер жапсырады. Орындарында отырған оқушылар тақтадағы оқушыға кейіпкер мінезі арқылы жұмбақтауы керек. | Қалыптастырушы бағалау. ҚБ [pic 2] | 11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
Сабақтың ортасы | Мағынаны тану 1-тапсырма. Шығармадан берілген үзінділерді оқи отырып, көтерілген мәселелердің бірін таңдап, кестеге салыңыз. ТЖ
Айна
[pic 3] Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Топта талдаған мәселеге өз көзқарасыңызды эссе немесе өлең түрінде жеткізіңіз. Дескриптор:
ҚБ Сергіту сәті. «Былғары қолғап» ойыны[pic 4] Ойын шарты: оқушылар үш адамнан тұратын топтарға бөлінеді: екі ойыншы, бір төреші. Мұғалім нұсқаған уақытта әдеби сын-пікір бойынша сұрақ-жауап сағатын ұйымдастырады. Ол қарсыласы тоқтап қалғанша жалғаса береді. Төреші есеп жүргізеді. Рөлдермен ауысып жүргізуге болады. Тапсырма Ж. Оқушылар ғалымдардың зерттеу еңбектерінен алынған үзінділермен танысып, аузы дуалы адамдардың қос қаламгер туралы айтқан пікірлеріне сүйене отырып, О.Бөкей «Атау кере» романын мазмұндас туынды Ш.Айтматовтың «Ғасырдан да ұзақ күн» романымен идеялық жағынан салыстыра отырып, әдеби сын жазады. Оқуға ұсынылатын зерттеу еңбектер: 1. https://turkystan.kz/article/64492-zhal-an-men-zhal-yzdy-zhyrshysy сайтынан филология ғылымдарының докторы, профессор Тұрсын Жұртбай «Жалған мен жалғыздық жаршысы» 2. https://www.google.com/search?q= Г.Ыбырайқызы «О.Бөкейдің «Атау кере» шығармасындағы герменевтикалық сарындар» 3. Т.Ахметжан «Қазақ прозасының мұзтауы: Оралхан Бөкей» // Қазақ әдебиеті газеті. - Алматы, 5.12.2003. 4. Т..Ахметжан Оралханды ойлағанда ... // Қазақ әдебиеті газеті. 21.09.2004. «Автор орындығы» Оқушылар жұмыстарын топтық деңгейге шығарып талдайды. Топтан бір үздік жұмысты таңдап, автор орындығына шығарады. Автор орындығында оқушылар сынып алдында жұмыстарын таныстырады. Қалған оқушылар әр оқушы жұмысын таныстырып болған соң «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.[pic 5] | Шығармадан берілген үзінділерді оқи отырып, көтерілген мәселелердің бірін таңдап, кестеге салыңыз. • Мәселенің өзектілігін анықтайды; • Мәселенің туындау себебін анықтайды; • Мәселенің салдарын анықтайды; • Өміріне байланысын анықтайды; • Мәселеге қатысты пікірлер айтады;Мәселенің шешу жолдарын ұсынады. Топта талдаған мәселеге өз көзқарасыңызды эссе немесе өлең түрінде жеткізіңіз. Оқушылар сергіту сәтін жүргізеді. Оқушылар ғалымдардың зерттеу еңбектерінен алынған үзінділермен танысып, аузы дуалы адамдардың қос қаламгер туралы айтқан пікірлеріне сүйене отырып, О.Бөкей «Атау кере» романын мазмұндас туынды Ш.Айтматовтың «Ғасырдан да ұзақ күн» романымен идеялық жағынан салыстыра отырып, әдеби сын жазады. | Қалыптастырушы бағалау. ҚБ [pic 6] Қалыптастырушы бағалау. ҚБ [pic 7] Қалыптастырушы бағалау. ҚБ [pic 8] | О. Бөкей «Атау кере» романы |
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия Сабақтың басында ….[pic 9] Сабақтың ортасында .... Сабақтың соңында .... | |||
Қосымша ақпарат | ||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс | ||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | ||
...