Активні та пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників теперішнього і минулого часу
Автор: mermaid • Октябрь 16, 2018 • Практическая работа • 896 Слов (4 Страниц) • 1,153 Просмотры
План-конспект уроку (7 клас)
Тема: Активні та пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників теперішнього і минулого часу.
Мета: пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, правилами їхнього творення; формувати вміння розрізняти активні й пасивні дієприкметники, утворювати їх правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати мовне чуття; розвивати увагу, логічне мислення, пам'ять.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник О. Глазової “Рідна мова”, таблиці, тлумачний словник.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вступне слово вчителя
Лютий
Вже сонце над землею
що новий день, то вище.
Північний лютий вітер
не так зловтішно свище.
Поглянь! З дахів спадають
скупі, замерзлі сльози.
І соком повнять тіло
ослаблі верболози.
Зима хоча й береться,
але безсила нині,
бо вже весна проснулась,
розкривши очі сині.
Лідія Кир′яненко
Епіграф
Лютий — місяць лютий: запитує чи одягнутий та взутий.
Коротке повідомлення про походження назви місяця лютий
- Що ви знаєте про походження назви місяця? Я вам, діти, підкажу.
- Назва лютий закріпилася за місяцем у кінці XIX століття. Місяць, що має люту вдачу. В лютому характерні пронизливі сніговії, колючі морози, вітри й перемети.
- Про це свідчать і попередні назви місяця: крутень, зимобор, криводоріг, казибрід, межень (межа між зимою та весною).
- Про лютий говорять так: «Лютий — місяць лютий: запитує чи одягнутий та взутий».
Бесіда.
- Діти, а про що запитає лютий, коли прийде? Скажіть, будь ласка, на яку ознаку вказують ці слова?
III. ПОВІДОМЛЕННЧ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ
Слово вчителя
- Тема нашого уроку "Активні та пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників". Відкрийте зошити, запишіть число, тему уроку. Прочитайте епіграф до уроку й запишуть його у зошит.
Робота з епіграфом.
Пошукова бесіда
- А зараз з'ясуймо до яких частин мови належать подані слова.
- Які слова не належать до тих частин мови, які ви знаєте?
- На яку дію вказують ці слова?
- То як називаються ці слова? (Форма дієслова - дієприкметник)
- Що таке дієприкметник?
- На які питання відповідає дієприкметник?
- Які граматичні ознаки дієприкметника?
- Які властивості дієслова має дієприкметник?
- Які властивості прикметника притаманні дієприкметникові?
- Хто виконує дію, за якою дієприкметник називає ознаку предмета: названий іменником предмет чи інший, не названий у словосполученні?
IV. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ, ЙОГО ОСМИСЛЕННЯ
- Слово вчителя
Учитель. Саме з огляду на визначення: хто виконує дію, за якою дієприкметник називає ознаку предмета: названий іменником предмет чи інший, не названий у словосполученні, дієприкметники належать до активних та пасивних.
Увага на дошку.
- Отже, до яких дієприкметників належать слова одягнутий та взутий?
- За допомогою яких частинок слова і від якої основи утворилися ці дієприкметники?
2. Робота зі словами одягнутий та взутий
Двоє учнів біля дошки розбирають ці слова.
3. Бесіда
- За допомогою яких частинок утворилися ці слова та від яких основ?
- Що виражають ці дієприкметники:
- Звіртеся з підручником, чи правильно ми визначили творення пасивних дієприкметників.
(Прикріпити на дошці таблицю "Спільні ознаки дієприкметника з дієсловом і прикметником") [Додаток 1]
4. Робота з підручником
а) Опрацювання теоретичного матеріалу
Бліцопитування
- Якого часу пасивні дієприкметники?
- Як утворюються пасивні дієприкметники?
- За допомогою яких суфіксів утворюються?
- А чи можуть ці дієприкметники бути активними, тобто означуваний дієприкметником предмет діяти сам або перебувати в певному стані?
Б) Опрацювання теоретичного матеріалу
Бліцопитування
- Якого часу активні дієприкметники?
- Як творяться активні дієприкметники теперішнього часу?
- Як творяться активні дієприкметники минулого часу?
- За допомогою яких суфіксів утворюються?
(Прикріпити на дошці таблицю "Активні та пасивні дієприкметники") [Додаток 2]
V. ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАСТОСУВАННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Завдання 1. (усна робота)
...