Евразия
Автор: Ventermen • Январь 27, 2020 • Творческая работа • 783 Слов (4 Страниц) • 404 Просмотры
Абагульненне па тэме «Еўразія»
Мэта ўрока: 1) Абагульніць веды, атрыманыя ў ходзе вывучэння раздзела «Еўразія», праверыць засваенне матэрыялу для таго, каб ліквідаваць прабелы ў ведах;
2)Развіваць уменне працаваць з картай;
3) Выхоўваць беражлівыя адносіны да прыроды Зямлі.
Форма арганізацыі: камандная
Тып урока: інтэграваны
I. Арганізацыйны момант. Прывітанне. Выяўленне адсутных.
II.Падрыхтоўка да правядзення ўрока.
Сёння мы з вамі заканчваем вывучэнне мацерыка Еўразія. Мэта нашага ўрока – абагульніць атрыманыя веды, замацаваць іх і выявіць у ходзе ўрока магчымыя прабелы ў ведах з тым, каб выправіць гэта. Гэтак жа ў ходзе ўрока мы будзем развіваць навыкі працы з картамі. Вывучэнне прыроды нашай роднай планеты будзе спрыяць разуменню вамі заканамернасцяў у прыродзе і да ўсведамлення неабходнасці берагчы яе.
Для правядзення ўрока падзелім клас на дзве каманды. За кожны правільны адказ вы будзеце атрымліваць па адным блакітнага сэрцу, якое будзе лічыцца як адзін бал. Камандзе дазваляецца дапамагчы свайму таварышу, але за гэты вучань будзе атрымліваць фіялетавае сэрцайка, якое цэніцца як паўбала. Калі каманда не змагла дапамагчы, то права адказваць перадаецца іншай камандзе.
III.Праверка ведаў, уменняў, навыкаў. (ВУН)
1. Заданне «Самы, самы, самы»
Мы з вамі ўжо ведаем, што мацярык Еўразія цалкам размешчаны ў паўночным паўшар'і і з'яўляецца самым вялікім на Зямлі. Яго плошча складае 53, 3 млн. кв. км – гэта 1/3 частка сушы. Акрамя вялікай велічыні на мацерыку Еўразія ёсць яшчэ месцы - «рэкардсмены», якія з'яўляюцца «самымі-самымі». А ці ведаеце вы гэтыя месцы мы зараз і высветлім. Два вучні выходзяць да дошкі, я буду задаваць ім пытанні. Трэба будзе не толькі адказаць на пастаўленае пытанне, але і паказаць геаграфічны аб'ект на карце і прывесці лічбавыя дадзеныя аб гэтым аб'екце. Толькі ў гэтым выпадку вучань атрымае блакітнае сэрцайка. У адваротным выпадку яму дастанецца толькі фіялетавае. Адказ павінен быць поўным.
Пытанні:
1. Самая высокая вяршыня свету (Эвэрэст, 8 848 м)
2. Самае нізкае месца свету, размешчанае ніжэй за ўзровень мора (Мёртвае мора, - 403 м)
3. Самы вялікі паўвостраў ў свеце (Аравійскі, 3 млн. кв. км)
4. Самае халоднае месца ў паўночным паўшар'і (пас Оймякон, - 71*З)
5. Самае вільготнае месца на Зямлі (пас Черапунджи, 12 000 мм)
6. Самае сухое месца (Аравія, 15 мм)
7. Самае вялікае возера (Каспій, 390 тыс. кв. км)
8. Самае глыбокае возера на зямным шары (Байкал, 1620 м)
9. Якія кліматычныя паясы размешчаны на тэрыторыі Еўразіі (усе)
10. Якія акіяны абмываюць Еўразію (усе чатыры)
2. Заданне «Акіяны і мора»
Пытанне камандам: Чым адрозніваецца ад мора возера? Якія бываюць мора?
Зараз да дошкі выйдуць два іншых вучня. Я буду называць мора ім па чарзе, яны будуць паказваць іх на карце. Калі пытанне выкліча ў іх цяжкасць, то каманда зможа дапамагаць таварышу, падказваючы, да басейна якога акіяна ставіцца дадзенае мора. Заданне выконваецца на час. Пытанні могуць паўтарацца, таму будзьце ўважлівыя.
Пытанні:
1. Нарвежскае
2. Балтыйскае
3. Мармуровае
4. Берынгава
5. Яванскае
6. Баранцавым
7. Адэнскага заліў
8. Паўднёва-Кітайскае
9. Чукоцкае
10. Жоўтае
11. Лапцевых
12. Баб-эль-Мандэбскі праліў
13. Міжземнае
14. Аравійскае
15. Ахоцкае
16. Карскае
17. Японскі
18. Азоўскае
19. Усходне-Сібірскае
20. Усходне-Кітайскае
21. Бенгальскі заліў
22. Паўночнае
23. Чорнае
24. Батнічнага заліва
25. Андаманскае мора
26. Фарсі заліў
27. Біскайскі заліў
28. Чырвонае
3. Заданне «Рэльеф»
Пытанне камандам: Што такое рэльеф? Што адносіцца да геосинклиналям – раўніны або горы?
Да дошкі выходзяць два вучні з розных каманд. Адзін павінен паказаць раўніны, другі – горы.
...