Срібне століття» російської поезії. Драматична доля та творчість Поета окресленої доби (М.Цвєтаєва)
Автор: Neo • Декабрь 8, 2020 • Лекция • 1,628 Слов (7 Страниц) • 430 Просмотры
Урок- проект уявної зустрічі з поетом
Тема : «Срібне століття» російської поезії. Драматична доля та творчість Поета окресленої доби (М.Цвєтаєва).
Мета: поглибити знання та розглянути художні особливості феномену «Срібне століття» у російській поезії; ознайомити учнів із драматичною долею поета окресленої доби у світлі історичних подій; розвивати пізнавальну діяльність учнів, уміння працювати з додатковою літературою; навчати аналізу та сприйняття поетичного тексту; виховувати естетичний смак, любов до мистецтва в цілому.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: мультимедійний проектор, світлини із Інтернету; виставка книг, твори поетів; грамзаписи романсів; письмовий стіл Поета.
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети та епіграфу уроку
ІІ. Мотивація учбової діяльності
Згадайте, як вечорами ми дивимось на небо в очікуванні падаючої Зірки, щоб забажати чогось. Говорять, що зірки – це людські життя, а коли падає зірка – життя людини завершилось. Я недаремно написала у темі уроку слово «Поет» з великої букви, адже – це зібраний образ поетів-страдальців «Срібного століття», а їх душі, їх творчість – це зірки, які споглядають на нас. Ми всі в душі поети, хоч і не у всіх є почуття рими, але у щасті чи відчаї ми хочемо складати вірші або їх читати. Як сказав мій чоловік, готуючись зі мною до уроку, «поезія – це філософія життя». Нам сьогодні потрібно довести або знищити вщент гіпотезу про зорі через призму «Срібного століття». То ж давайте створимо «зоряне небо» із душ наших поетів.
Щоб ти не робив –
Небо несеш на плечах,
на долонях.
Куди б ти не йшов –
у небі твій шлях
до своєї зорі.
Щоб ти не говорив –
серце чиєсь торкаєш
каменем або квіткою,
холодом або теплом.
Поет!
Ти від народження
Йдеш дорогами всесвіту,
про серце своє забувши.
М.Аронець
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Питання до учнів:
♦ Що ми знаємо про «Срібне століття»? Звідки пішла ця назва?
(Вирази «золоте століття», «срібне століття» сягають античної літератури: «Метаморфоз» Овідія, який вважав, що життя людства починається «золотим», а закінчується «залізним» століттям. Щодо поезії, то подібне позначення епох прийнято зводити до появи у 1829р. вірша Петра В’яземського «Три століття
поетів», у якому йдеться про те, що «золоте століття» у російській поезії припадає на добу творіння О.С.Пушкіна, який вважався і вважається взірцем віршоримування).
♦ Хронологічні відомості «Срібного століття».
(Цей період позбавлений чітких хронологічних меж, але зазвичай його початком вважається злам ХІХ-ХХ ст.)
ІV. Опрацювання теми уроку
- Слово вчителя з елементами бесіди.
Як зазначалося раніше, хронологічна особливість «Срібного століття» полягає у його виникненні на зламі двох епох: ХІХ та ХХ ст. Астрологи вважають, що народженні на зламі епох, мають великі життєві випробування та переживають неймовірно багато стресових ситуацій, що іноді закінчується трагічно Російський філософ того часу М.Бердяєв так охарактеризував тогочасся: «Якщо немає Бога, то немає й людини – ось що експериментальним шляхом виявляє наш час».
(на екрані демонструється таблиця,
учні записують узагальнені відомості в зошит))
«СРІБНЕ СТОЛІТТЯ»
Символізм | Акмеїзм | Футуризм |
почуття через знаки і символи | ясність, вершина, сповнення драматичної суперечності життя, трагізм епохи | майбутнє, заперечення спадщини попередніх літературних епох |
Дмитро Мережковський, Бальмонт, Брюсов, Андрій Білий, Федір Сологуб, Олександр Блок | Зінаїда Гіппіус, Микола Гумільов, Анна Ахматова, Михайло Кузмін, Йосип Мандельштам, Сергій Городецький, Георгій Іванов, Михайло Зенкевич, Григорій Нарбут, Борис Садовський | Василь Каменський, Володимир Маяковський, Велємир Хлєбніков |
♦ Що таке символізм? У чому полягають естетичні засади цього напряму? Його представники.
...