Розвиток мовленнєвої діяльності на тему „Калина – символ України”
Автор: Yamaha3000 • Май 10, 2019 • Практическая работа • 1,066 Слов (5 Страниц) • 391 Просмотры
Тема заняття: розвиток мовленнєвої діяльності на тему „Калина – символ України”; закріплення звуків [к], [к ], вивчення літери к, яка їх позначає на письмі; повторення та закріплення понять „звук”, „буква”, „злиття”, „слово”, „наголос”. Повторення орфограм „Велика літера в іменах”, „Спільнокореневі слова”.
Мета:
- ознайомити дітей з цікавими фактами про калину, з її символічним значенням; повторити та закріпити поняття „звук”, „буква”, „злиття”, „слово”, „наголос”; повторити орфограми „Велика літера в іменах”, „Спільнокореневі слова”;
- удосконалювати розвиток мовленнєвої діяльності, розвивати пам’ять, спостережливість; поповнити словниковий запас такими словами: „калина”, „символ”, „каштан”, „колосок”, „сокіл”; розширити знання дітей про калину;
- виховати любов та дбайливе ставлення до природи, любов до Батьківщини.
Обладнання: наочність, сюжетні та предметні малюнки, картки зі складами, виучувана літера на карточці.
Хід уроку
І. Повторення та систематизація вивченого.
1. Розвиток мовленнєвої діяльності.
Вч: - Доброго дня, діти. Сідайте, будь ласка. Давайте налаштуємось на цікаву роботу. Приберіть все зайве з парти і слухайте мене уважно. Спочатку відгадайте загадку:
Зрілі вишні у садку,
І сунички у ліску,
Теплі дні, барвисті квіти
Нам дарує щедре...
Уч: - Літо!
Вч: - Так, молодці. Вірно відгадали. Літо – найтепліша пора року. Літо – це свято природи, прекрасний час. Згодні? Існує багато приказок про літо. Наприклад, яке літо, таке й сіно. Літо дає коріння, а осінь – насіння.
Літні канікули – найдовші, чи не так? Розкажіть мені, будь ласка, що ви любите робити влітку? Бабусю провідуєте? А в річці купаєтесь? А в кого день народження влітку?
2. Робота зі словом.
Вч: - Діти, а яка перша літера у слові „літо”?
Уч: - Л.
Вч: - Вірно. А тепер вимовіть всі разом зі мною слово „літо”. Молодці. Давайте побудуємо звукову модель слова. [-о-о]. Скільки складів у цьому слові?
Уч: - Два.
Вч: - Так, два склади. Молодці.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розвиток мовленнєвої діяльності.
Вч: - Діти, подивіться уважно на малюнок. Що на ньому зображено?
Уч: - Калина.
Вч: - Так. Ви бачили калину? Якого кольору в неї ягоди?
Уч: - Червоного.
Вч: - Вірно. А це кущ чи дерево?
Уч: - Кущ.
Вч: - Молодці. Калина – красивий, високий, розлогий кущ. Особливо він гарний навесні під час цвітіння. Кожне з його білих суцвіть обрамлене великими білими квітками, а всередині – дрібні квітки. Саме ці дрібні квітки і дають плоди. До пізньої осені на кущах калини залишаються висіти китиці ягід. А після перших заморозків ягоди стають їстівними, хоча все ще гіркуватими.
Калина вважається улюбленою рослиною українців, їхнім символом. (Символ – умовне позначення якогось предмета, поняття чи явища). З давніх-давен наш народ оспівував калину в піснях. В народі дбайливо охороняли й доглядали калину. Дітям, аби ті не ламали цвіту, казали: не ламайте калину, бо накличете мороз.
Ось така рослина. А тепер кожен придумає свою розповідь про калину.
2. Робота із звуком.
Давайте тепер разом вимовимо слово „калина”.
Уч: - Калина.
Вч: - Молодці. Давайте вимовимо перший звук слова „калина”.
Уч: - [к].
Вч: - Це який звук – твердий чи м’який?
Уч: - Твердий.
Вч: - Вірно. Давайте схематично його зобразимо. Як ми його позначимо?
Уч: - [-].
Вч: - Так, однією рискою.
Діти, а ви знаєте такого птаха – сокола? Ось, подивіться, він зображений на малюнку. Давайте вимовимо всі разом слово „сокіл”.
Уч: - Сокіл.
...