Роман «Марія» У. Самчука – перший твір про голодомор 1932-33 років
Автор: Tanya1120 • Октябрь 10, 2022 • Доклад • 3,506 Слов (15 Страниц) • 185 Просмотры
[pic 1]
О.М. Кизименко, учитель української мови
та літератури, ЗОШ № 142, м. Харків
Урок позакласного читання у 11 класі
Роман «Марія» У. Самчука – перший твір про голодомор 1932-33 років
Мета: ознайомити учнів із романом «Марія» У. Самчука; розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, навички аналізу й синтезу прочитаного, вміння аналізу образів персонажів, добору відповідного цікавого матеріалу для виступів; розширювати кругозір учнів, сприяти розвиткові комунікативних навичок; виховувати патріотизм, національну свідомість, любов до рідної землі та повагу до історичного минулого свого народу, духовність, людяність і милосердя; осмислити художню цінність роману; розкрити трагедію української нації; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Форма уроку: урок позакласного читання, урок-дослідження.
Обладнання: текст роману У. Самчука «Марія», ілюстрації до нього, підручники, портрет письменника, фрагменти документальної хроніки голодомору 1932-1933 років в Україні, презентації учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності (на дошці записано тему й епіграф уроку)
Згас мій рід. Утрата не утрата.
Цим, звичайно, не здивуєш світ,
їх, подібних, на землі багато.
Я останній з нього. Згас мій рід. Після мене вітерець розвіє,
Забуттям-травою заросте
Мамине просте ім’я – Марія... Батькове – Іван – ім’я просте.
Ю. Стадниченко
Звучить пісня «Свіча» О. Білозір, учні переглядають фрагменти документальної хроніки голодомору 1932-1933 років.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Слово учителя
Роман «Марія» Уласа Самчука – перший в українській літературі художній твір про примусову колективізацію, так зване «розкуркулення» трудівників-хліборобів, про страшний голодомор 32-33 років. Цей роман – полотно, неповторне на мовному й стилістичному рівні. Ось як С. Пінчук окреслює суть і вагу цього твору: «Що це? Метод? Напрям? Так чи інакше, – цілком окреслена естетична система, утвердження торжества життя в його найрізноманітніших проявах, навіть тоді, коли воно конвульсивно вибивається з небуття чи зависає над прірвою…Роман-спалах «Марія» – найбільший сенсаційний з усіх творів У. Самчука». Це справді роман-спалах, роман-біль, роман-заклик.
Наш урок не зовсім звичайний, це – урок-дослідження. Для того, щоб розглянути тему уроку повніше, творчі групи повинні були провести дослідницьку роботу згідно з попередніми завданнями:
- Дослідження історії написання роману.
- Дослідження особливостей назви роману.
- Дослідження жанру твору.
- Дослідження сюжету і композиції роману.
- Дослідження проблематики роману.
- Дослідження образів роману.
- Елементи народознавства в романі.
Протягом уроку ви будете оцінювати роботу груп і виставляти оцінки. Будьте уважні! Ви маєте змогу дещо занотовувати, усі питання можете поставити після закінчення доповідей.
ІІІ. Захист творчих проектів
Виступ І творчої групи «Дослідження історії написання роману».
У 1933 році Улас Самчук написав роман «Марія». Сильнішого шедевру про голодомор в Україні 1932-1933 років немає і досі. Автор не був очевидцем страшних подій, але пам’ятав голод у двадцятих, коли з радянської території тікали нещасні люди і просили хоч шматочок хліба. Мав нагоду Самчук спілкуватися з тими, кому пощастило вислизнути на волю 1933 року. Письменник зіставляв різні, одна жахливіша від іншої розповіді, осмислював події масштабно: голод нищив націю не тільки в Україні, а практично у всіх регіонах, де жили етнічні українці. Таким чином, штучний голод планувався сталінською владою як геноцид, як замах на українську націю. Саме ці події лягли в основу написання роману-хроніки.
...