Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом та обов’язком в новелі «Я (Романтика)» Миколи Хвильового»

Автор:   •  Март 22, 2019  •  Лекция  •  1,558 Слов (7 Страниц)  •  2,246 Просмотры

Страница 1 из 7

Тема.        Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом та обов’язком в новелі «Я (Романтика)» Миколи Хвильового».

Мета:        пояснити учням проблеми, порушені автором: трагічну роздвоєність особистості під впливом обставин часу, складність морального вибору між гуманістичними ідеалами та фантастичною вірою в «загірну комуну», невідповідність між метою та засобами її досягнення; розвивати навички визначення рис творчої манери письменника, аналізування прозових творів малих форм, самостійність мислення, вміння відстоювати власну думку; сприяти вихованню гуманістичних переконань.

Тип уроку. Поглиблена робота над текстом.

Хід уроку

І. Вступна частина.

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

Фронтальне опитування:

  • Окресліть часові межі періоду «Розстріляного відродження». (1920-30-ті роки, але сюди також входять твори, написані в період Другої світової війни, наприклад «Україна в огні» О.Довженка, «Слово про рідну матір» М.Рильського).
  • Які художні напрямки активно розвивались?
  • У чому полягало новаторство прозаїків періоду «Розстріляного відродження»?
  • Якою була концепція людини?
  • Яку роль відіграв Микола Хвильовий в тогочасному літературному процесі? Прокоментуйте ідеї, які обстоював Микола Хвильовий під час літературної дискусії.
  • Яка збірка стала дебютною у творчості письменника?
  • Ким був Микола Хвильовий за своїми політичними переконаннями? (націонал-комуністом!)
  • Як би прокоментували самогубство письменника? (Це був своєрідний виклик системі, прагнення привернути до увагу до репресій, які набирали оберти в СРСР).
  1. Оголошення теми уроку.

Доля Миколи Хвильового певною мірою символізує долю всієї української інтелігенції, котра прагнула добра своєму народові й повірила, що шлях до щастя може пролягати через кров і насилля. Саме ці переживання згодом відбились у новелі письменника «Я (Романтика)», яку ми детально аналізуватимемо на цьому уроці. Ми з’ясуємо особливості жанру, композиції, форми викладу твору; визначимо коло проблем, які піднімає автор, а також головну думку.

ІІ. Основна частина.

  1. Робота над змістом і формою твору.

«Я (Романтика)» за жанром є новелою. Дайте визначення цьому поняттю, а також поясність, чим новела відрізняється від оповідання.

Новела – невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією. Новелі властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів. Автор у новелі концентрує увагу на змалюванні їх внутрішнього світу, переживань і настроїв. Сюжет новели простий, надзвичайно динамічний, містить у собі момент ситуаційної чи психологічної несподіванки.

Якщо в оповіданні розповідається про одну чи кілька звичайних у своїй буденності подій та епізодів, то в новелі основу сюжету визначає якийсь незвичайний випадок із життя окремої людини, що має несподівану розв'язку. Якщо автор оповідання може дозволити собі детальний опис обставин дії, то новеліст уникає цього, показуючи героя не стільки в площині суспільній, скільки в моральній. Як правило, характер героя вже сформований, і письменник досліджує його в новелі на якомусь незвичайному переломі.

Бесіда за змістом твору:

  • Про які події йде мова у творі?
  • Хто є оповідачем? («Я» – оповідь від першої особи, форма – внутрішній монолог).
  • Чи можемо ми стверджувати, що це реальні події? Чому?

Зачитування першого обрамлення (с.107).

→ події, зображені в тексті, пропущені крізь свідомість головного героя «Я». Це є спогади, марення, фантазії, не завжди логічно пов’язані.

  • Що переживає ліричний герой? (ми бачимо героя в ситуації роздвоєння, в момент найвищого напруження, адже ситуація, в яку він потрапляє є небуденною).
  • Що на вашу думку значить роздвоєння? (Роздвоєння особистості - це психічне захворювання, при якому хворий забуває своє колишнє «я» і починає відчувати себе іншою людиною. Роздвоєння є основою шизофренії).
  • Що є причиною роздвоєння головного героя? Між чим він розривається? (між двома началами: на підсвідомому рівні – це людське, гуманістичне, а на свідомому – фанатичне, жорстоке, звіряче).
  • Які образи відображають ці два начала?

Отже, можна говорити про те, що персонажі є відображенням розколотого «Я» ліричного героя. Спробуймо дослідити це групування персонажів, а також простежити, шлях, який проходить герой, йдучи до ідеалу.

 «Я»

«Я – чекіст, але я і людина»

Свідоме

Інсургенти (французькі комунари, у творі — більшовики, повстанці), «новий синедріон», «чорний трибунал комуни» :

Главковерх – офіційна посада, «бандит».

Доктор Тагабат* – «мій звірячий інстинкт», «воля хижої стихії», «злий геній»; → раціо

Андрюша – «чудний», «розгублене обличчя», «Завше мнеться».  сумніви

Дегенерат** – «палач з гільйотини», «солдат революції», «сторож моєї душі». → символ революції

Символічного значення набуває в обрамленні твору

«Тихі озера загірної комуни» у лампаді фанатизму «серед мертвого степу» → ідеал чекіста – нове революційне майбутнє.

Підсвідоме

Версальці (прибічники й захисники короля у 1871 році; в новелі узагальнено — всі ті, хто під час громадянської війни відстоює Російську імперію):

Черниці – «щирі фанатички».

Мати – «фантом», це сховок «іншого кінця душі». 

Символічного значення набуває в обрамленні твору

«…воістину моя мати втілений прообраз тієї надзвичайної Марії, що стоїть на гранях віків…» → біблійні, загальнолюдські цінності (життя, всепрощення).

Словникова робота:

...

Скачать:   txt (21.3 Kb)   pdf (181.3 Kb)   docx (560.9 Kb)  
Продолжить читать еще 6 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club