Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Топырақтың құрамы

Автор:   •  Октябрь 24, 2021  •  Лекция  •  531 Слов (3 Страниц)  •  443 Просмотры

Страница 1 из 3

Пән: Жаратылыстану

Сынып: 3 «Ә»

Мектеп: № 3

Мұғалім : Асқарова Г.И

Қатысқандар саны: 22

Қатыспаған оқушылар:

Күні:          17.01.19 ж

Тақырыбы:

 Топырақтың құрамы.

Оқу мақсаты:

 3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа);

3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;

 

Сабақтың

мақсаты:

Оқушылар:

Топырақ құрамымен танысады;

Эксперимент жасай отырып, топырақ құрамындағы заттарды анықтайды;

Бағалау критерийі

Эксперимент жоспарын құрады;

Эксперимент жасап, нәтижесін шығарады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Топырақ және оның құрамындағы заттар туралы өз ойларын айтады;

Эксперимент барысындағы өзгерістер мен қорытындысын жазады;

Өз шешімдеріне дәлелдемелер келтіреді.

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

 Қарашірік, топырақ құрамы

Құндылықтар

Топырақты қорғау керектігін түсінеді

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу

АКТ қолдану

дағдылары

презентация

Алдыңғы меңгерілген білім

Топырақ не үшін қажет екенін біледі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Ұйымдастыру.  

Кіріспе тапсырма. «Бұйырған сұрақ » әдісі.

-Ортаға оқушылар екі шеңберге,яғни ішкі және сыртқы шеңбер құрап тұрады. Ішкі шеңбер оң жаққа , сыртқы шеңбер сол жаққа қозғалады. «Тоқта» деген кезде оқушылар лезде тоқтап алдыда тұрған балаға өткен сабақтан сұрақ қояды , ішкі шеңбердегі оқушы жауап беруі керек.

-Топырақ деген не ?

-Топырақта нелер тіршілік етеді ?

Топырақты адамдар қалай пайдаланады ?

 -Осылай ойын жалғасады.

  -Ал енді әр оқушы өз түйсігімізге сүйеніп  айтып көрейік , топырақтың қандай түрлері болады екен кім біледі ?

Оқушылар өз пікірін айтады.

-Жақсы олай болса мына жерден өздеріңге ұнаған суреттеріңді таңдап , тиісті топқа отырамыз.

Сурет

Сабақтың ортасы

 

Топқа бөлу.

1-топ «Топырақ»

2-топ «Құм»

3-топ «Саз»

4-топ «Қарашірік»

Ал енді алдарыңызда не көріп тұрмыз ?

Топырақты не үшін қолданамыз ?

Оқушылар өз пікірлерін айтады .

Жақсы, үлкейткіш құралымызды алып, топырақтың ішінде нелер болады екен ? байқап көрейік. (Оқушылар зерттейді) .

 Қане кім не байқады ?

  [pic 1]

[pic 2][pic 3][pic 4]

 [pic 5]

Тірек схеманы топта орындау. Презентация ұйымдастыру.

Екі суретті салыстыру.

Ұялы телефонмен жұмыс.

Көрнекілік Жер бейнесі .

-Топырақтың үстіңгі қататында нелер бар ?

-Топырақта нелер тіршілік етеді?

Жақсы енді мына бейне баянға назар аударайық.

(топырақ туралы бейне баян қарайды.)

 Кім не түсінді ? Бейне баяннан кім қандай жаңа ақпарат алды ?

Ал енді топта зерттеу жұмысын жасайық.

әрекет

өзгеріс

қорытынды

Стақандағы  суға топырақ салу

Көбік пайда болды

Ауа бар

Топырақты таяқшамен араластыру

Судың бетінде өсімдік қалдықтары, ұсақ қоқыстар жүзіп жүр, су лайланған

Бетіне жеңіл қалдықтар шықты

Стақанды шайқамай қарау

Түбінде шөгінді, құм мен саз, тастар бар

Түбіне ауыр заттар түсті

Майлық қағазға (салфетка)   топырақ салып, алақанмен қысу

Кішкентай дымқыл дақ қалды

Топырақта су бар

...

Скачать:   txt (8.5 Kb)   pdf (86 Kb)   docx (16.5 Kb)  
Продолжить читать еще 2 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club