Робо-сумо
Автор: Dana1984 • Март 2, 2024 • Реферат • 921 Слов (4 Страниц) • 161 Просмотры
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Абылай хан атындағы жалпы орта мектебі
Тақырыбы: “Робо-сумо”
[pic 1]
Сыныбы: 5-А
Пәні: Информатика
Пән мұғалімі: Кошикова Д.К.
ДОІЖО: Б.Мирзалиева
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Роботтехника | |||
Педагогтың аты-жөні | Кошикова Дана | |||
Күні | 04.03.2024ж | |||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | ||
Сабақтың тақырыбы: | Робо-сумо | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 5.3.3.4 – объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану; 5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Робо-сумо жарысының негізгі талаптарын біледі. | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
робо-сумо жарысына қатысатын роботқа арналған программа құрастырады | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Программаны роботқа жүктеп, жұмысын тексереді. | ||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу, қолдану |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. 2. Шаттық шеңбері арқылы оқушылардың көңіл-күйін көтеру. «Сиқырлы қобдиша» жаттығуы. Қатысушылар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім сиқырлы қобдишаны ашып әр оқушыға ішіндегі сыйлықты ұсынады. Сыйлықтар – қағазға жазылған адамгершілік қасиеттер. Қобдишадан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып, ішінде жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды. Сыйлықтар үлестірілгеннен кейін, шеңбер бойынша өзінің сыйлығын айтады. 3. Топқа бөлу. Қима суреттері арқылы 2 топқа бөлінеді. I- Моторлар тобы II- Датчиктер топ Топ басшылары сайланады. | Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар қобдишадан алған сыйлықтарын лайықты деп санаған адамға сыйлайды және әр оқушы өзінің сыйлығын оқып шығады. Оқушылардың көңіл-күйлері көтеріледі. 1 топ - Моторлар тобы 2 топ – Датчиктер тобы | «Керемет», «жарайсыңдар» деген сөздер арқылы оқушыларға қолдау көрсету. | Интербелсенді тақта / компьютер [pic 2] [pic 3] Қобдиша Сөздер жазылған парақтар |
Үй тапсырмасы 5 мин | Өткенді қайталау. 1-кезең: Жеке жұмыс. Викторина "Кім жүйрік?" әдісі Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға өткен тақырыпты қайталау мақсатында «Kahoot» платформасы арқылы үй тапсырмасын тестілеу. /Бұл әдіс арқылы оқушылардың ойлау қабілеті, шапшаңдығы және есте сақтау қабілеті дамиды/ 1.Робот дегеніміз не? 2.Роботтың неше түрі бар? 3.Работта неше датчик болады? 4.Түс датчигі қанша түсті анықтай алады? 5.Робот сызық бойымен қозғалу үшін қандай датчик маңызды? | Оқушылар тест сұрақтарына смартфон арқылы жауап береді 5 мин | Дескриптор: -Оқушылар өткен сабақты қайталап, үй тапсырмасын еске түсіреді; - берілген сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Нәтиже экранда шығады Белсенді жауап берген оқушыларды ауызша мадақтау, ынталандырып отыру. | Интербелсенді тақта, смартфон [pic 4] https://kahoot.com/ |
Сабақтың ортасы 3 мин | Жаңа сабақ. «Миға шабуыл» Сабақтың тақырыбына байланысты суреттер көрсетіледі. Сол суреттерге қарап, тақырыпты ашу үшін оқушылардың пікірін тыңдау мақсатында түрткі сұрақтар қоямын: 1.Әлем халықтарының жекпе-жегі туралы не білесіңдер? 2. «Қазақ күресінің» қандай ерекшеліктерін білесіңдер? 3. «Сумо» күресі туралы не білесіңдер?
«Кинометафора» әдісі Видеороликтен нені түсінгендерін айтады. | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырады. Видеоролик көреді. 5мин | Дескриптор: -оқушылар сұрақтарға жауап береді; -жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. | Интербелсенді тақта, Презентациялық слайд https://www.youtube.com/watch?v=dwDtRFYYt1Q |
Жаңа сабақ 5 мин | Жаңа тақырыпты түсіндіру. Робот қарсыласын шеңбердің қара сызығынан ығыстырып, өзі шеңбер ішінде қалуы тиіс. Робо-сумо жарысының негізгі талаптары:
Робот орындайтын іс-әрекет реті:
| Оқушылар сабақ мақсатымен және бағалау критерийімен танысады | Интербел-сенді тақта, Презентациялық слайд | |
Практикалық жұмыс 13 мин | Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Оқулық § 4.3-4.4, 91-бет, «Практикада қолдану» тапсырмасы. Дескриптор: -Робо-сумо жарысына қатысатын роботқа арналған программа құрастырады. -Берілген робот жобасының программасын талдайды. -Программаны роботқа жүктеп, жұмысын тексереді. ҚБ: стикер /10 балл/ Жеке жұмыс. 2-тапсырма. 2-тапсырма Топтық жұмыс. «Еркін талқылау» әдісі
2-кезең. Жұптық жұмыс. «Айға саяхат» ойыны. Дескриптор: - Оқушылар сайттағы тапсырмадан робот түрлерін,датчиктерін,жарыс түрлерін анықтайды.
Жұптар бір-бірін бағалайды 3-кезең Топтық жұмыс. «Робо-сумо» жарысы Тапсырма: Робо-сумо жарысына қатысатын роботқа арналған программаны құрастыру және қатыстыру. Дескриптор:
| 1-тапсырманы орындайды Дескриптор - «робо-сумо» программасына топтық талдау жасайды. - Программа блоктарындағы параметрлердің қолданылуын түсіндіреді. - Программада қандай цикл режімі қолданылғанын түсіндіреді. | [pic 5] Оқушылардың жұмыстарын медальдар арқылы бағалау. Әр тапсырмаға медальдар беріп отыру. Socrative.com Сайты арқылы Мұғалім тарапынан «Мадақтау сөз» арқылы әр оқушы өзінің сабаққа қатысу деңгейіне сәйкес сөздермен бағаланады. р тапсырмаға медальдар беріп отыру. Жасыл медаль 3 балл, көк медаль 2 балл, қызыл медаль 1 балл | Кеспе қағаздар. Жасыл – өте жақсы Көк– жақсы Қызыл – қанағаттанарлық [pic 6] https://api.socrative.com/rc/8Ba4Jm [pic 7] Мұғалім тарапынан «Мадақтау сөз» арқылы әр оқушы өзінің сабаққа қатысу деңгейіне сәйкес сөздермен бағаланады. |
Сергіту сәті 1 мин | «Көзге арналған жаттығулар» | Көзге арналған жаттығуларды жасайды | [pic 8] | |
Сабақты қорытындылау 5-мин | Жаңа тақырыпты бекіту: «Plickers» әдісі арқылы оқушылардың сабақта алған білім деңгейін жылдам тексеру. Бұл әдіс арқылы - бүкіл сыныптың жауаптарын жылдам бағалауға және статистика жинауды жеңілдетуге мүмкіндік береді. Смартфонның көмегімен мұғалім QR кодтары бар балалар көтерген карталарды жауаптармен қарап шығады. Дәл осы сәтте тест нәтижелері бірден экранда көрсетіліп тұрады. [pic 9] Қосымша-2 ҚБ: Нәтиже экранда шығады | Оқушылар QR кодтары бар карталарды көрсетіп тест сұрақтарына жауап береді. [pic 10] ҚБ: Нәтиже экранда шығады | Дескриптор: -Оқушылар жаңа сабақта алған білімдерін тест сұрақтары арқылы жауап береді; | Интербелсенді тақта, plickers карточкалары, смартфон |
Сабақтың соңы 3-мин Рефлексия Үй тапсырмасы | “СМС хабарлама” әдісі.
Оқушыларға қағаздан жасалған ұялы телефондарынан СМС хабарлама жазу тапсырылады “Onlinemektep” білім платформасында “Деректерді сұрыптау және сүзгілеу” тақырыбы бойынша үй тапсырмасын жіберемін. Онда бүгінгі тақырыпқа байланысты 10 сұрақ берілген. Жауап нәтижесін, яғни пайыздық көрсеткішін смартфонда скрин жасап, WhatsApp желісі арқылы жекеме жіберіңіздер. | Оқушылар қағаздан жасалған ұялы телефондарынан СМС хабарлама ретінде кері байланыс жазады. | Қағаздан жасалған ұялы телефон https://onlinemektep.org/ |
...