Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Ондық бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығару

Автор:   •  Март 17, 2022  •  Лекция  •  890 Слов (4 Страниц)  •  457 Просмотры

Страница 1 из 4

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзaқ мepзiмдi жocпapдың тapayы: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Мектеп: «Ж.Тәшенов атындағы №23 ІТ-мектеп лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Педагогтің аты-жөні:

Сатымбекова Қарлығаш Бердібекқызы

Күні:

09.02.2022 жыл

Сыныбы: 5 «Б»

Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.27. Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу, азайту ережесін меңгереді.Ондық таңбалары бірдей ондық бөлшектерді қосады, азайтады.

Басым көпшілігі: Ондық таңбаллары әр түрлі ондық бөлшектерді қосады, азайтады.

Кейбір оқушылар: Қосудың қасиеттерін қолдана отырып, ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында құндылықтарды дарытуда оқушылар ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, сыйластыққа және өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.

Оқушылармен сәлемдесу, сынып тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың сабаққа қатысы мен дайындығын қадағалау. Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Психологиялық жайлы ахуал орнату. 

Қонақ күту салтымыз,

Оқып біліп жатырмыз.

Келген қонақ сіздерге,

Сәлем бердік жалпымыз!

Оқушылар кеспе қағаздағы сандарды таңдау арқылы топтарға бөлемін.

І топ: Жай бөлшек

ІІ топ: Аралас сан

ІІІ топ: Ондық бөлшек

Топтарға бағалау парақшасын тарқатамын

Сәлемдеседі. Сабаққа керек құрал-жабдықтарын алып дайындалады.

Математика қызық пән,

Бәріміз оны білеміз.

Қызықты есеп шығарып,

Тез жауабын шешеміз!

Оқушылар өздерінің таңдаған сандарының «Жай бөлшек, аралас сан, ондық бөлшек» екенін ажырату  арқылы өз топтарына отырады.

ҚБ: Мұғaлiмнiң мaдaқтayы "өтe тaмaшa, жapaйcың, жaқcы, дұpыc тaптыңыздap, oйлaныңыз..."

Түрлі-түсті  үлестірме  қaғaзы, лента

Бағалау парақшасы

Үй тапсырмасын тексеру.

«Көршіме сенемін» әдісі  

3 мин

 Мұғалім интербелсенді тақтада есептердің шығарылу жолдары мен жауаптарын көрсетеді, ал оқушылар көршісінің есептерін сол жауаптармен сәйкестендіреді.

№791

[pic 1]

 №802

1.(9-0,9)+(8-0,8)+(7-0,7)+(6-0,6)+(5-0,5)+(4-0,4);

2.(5,12-4,21)+(6,23-4,32)+(7,34-4,43)+(6,45-2,54)+(5,56-0,65)        

Оқушылар дәптерлерін бір-бірімен алмасып,  интерактивті тақтадағы есептің жауаптармен көршісінің дәптерін тексереді.

Дескриптор:

-Жұлдызшаның орнындағы жасырылған цифрларды табады және ондық бөлшектерді азайтуды орындайды;

-Жақшаның ішіндегі азайтуларды орындап, қосындыны есептейді;

 

Бағалау парақшасы

2 ұпай

Слайд, дәптер.

Слайд, дәптер, кітап

Қайталау – оқу анасы:

Wordwall программасымен  «Ғажайып алаң»  әдісі

5мин

Wordwall программасымен  «Ғажайып алаң»  әдісі арқылы өткен сабақтарға шолу жасап еске түсіремін.

  1. Ондық бөлшек дегеніміз не?
  2.  ондық бөлшекті қосуды орындаңыз[pic 2]
  3. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай қосады?
  4.  натурал саннан ондық бөлшекті азайтуды орындаңыз[pic 3]
  5. 5,25 ондық бөлшегін аралас санға айналдыр, бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігін ажыратып айтыңыз?
  6. Ең тиімді тәсілмен есепте: (16,125+7,3)+2,7

Оқушылар өткен тақырыпқа қайталау есептері мен сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

- Ондық бөлшектің анықтамасын айтады;

- Ондық бөлшекті қосуды орындайды ;

- Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қосу ережесін айтады;

- Натурал саннан ондық бөлшекті азайтады;

- Ондық бөлшекті аралас санға айналдырып, бүтін және бөлшек бөлігін ажыратады;

- Қосудың терімділік қасиетімен есептейді.

Бағалау парақшасы

1 ұпай

Интернет

https://wordwall.net/ru/resource/267122885

[pic 4]

Оқулықпен жұмыс

«Мозайка» әдісі

10мин

«Мозайка» әдісі бойынша оқулықтан есептер шығарту. Есеп шығару барысында «ҚР Рәміздеріне – 30 жыл» деген сурет шығады және осы тақырып жайында оқушылардың ойлары сұралады.

№792 есеп

1) [pic 5]

2)[pic 6]

3)[pic 7]

4) 11,703 – (5,4+2,703)=3,6

№796 есеп 

Қолдорбашаға 4,7 кг-нан артық зат салуға болмайды. Оған массасы:

0,75 кг кәмпитті, 2,5 кг алманы және 1,8 кг шұжықты;

0,67 кг мармеладты, 2,13 кг алмұртты және 1,5 кг шұжықты салуға болады?

Оқушылар оқулықтан тақтаға  есептер шығарады және дұрыс бұрыстығын тексереді. Есеп нәтижесі бойынша сурет құрастырады. «ҚР Рәміздеріне – 30 жыл» жайлы өз ойларын айтады.

Дескриптор

-Азайтудың қасиеттерін пайдаланып, тиімді тәсілмен есептейді;

-Ондық бөлшектерді қосуды орындайды және сыйымдылығын анықтайды.

Бағалау парақшасы

2 ұпай

Оқулық, дәптер, А3 форматта Рәміздер суреті

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары: Деңгейлік тапсырма

(Жеке жұмыс)

10 мин

Сарлаудың «Тапсырма» тәсілі бойынша білім деңгейі әртүрлі оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі:

А-деңгей №787 есеп

В-деңгей №794 есеп (№1,№2,№3)

С-деңгей №801 есеп (№1, №2,№3)

Дискриптор: А деңгейі

-Ондық бөлшектерді қосуды орындайды;

-Тесттің дұрыс жауабын анықтайды.

Дискриптор: В деңгейі

-Ұқсас мүшелерді біріктіріп, қосу және азайтуды орындайды, -Өрнекті ықшамдайды.

Дискриптор: С-деңгейі

-Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолданып, ондық бөлшектерді қосуды орындайды.

А-деңгейі – 1 ұпай

В-деңгейі – 1 ұпай

С-деңгейі –1 ұпай

Топтық жұмыс

10 мин

1-топ Семантикалық карта

a

b

а+в

а-в

1

8,31

7,2

2

8,94

8,12

3

10,33

3,92

4

7,26

0,35

5

4,58

2,34

6

6,37

2,53

7

9,212

3,31

2-топ Сәйкестендіру тест

Тапсырмалар

Жауаптары

1

3,89+0,256

4,146

2

0,256+3,146

11,423

3

1,003+5,21

13,137

4

5,21+6,213

15,167

5

2,03+13,137

6,213

6

14,211+5,08

3,402

7

11,107+2,03

19,292

3-топ. Ғажайып электромобиль

Марти мен Алекс өз саяхаттарын электромобильмен жалғастыруға келісті. Батареялардың арасындағы <, >, = белгілер дұрыс қойылса және батериялар дұрыс қосылып жалғанса ғана электромобиль іске қосылады. Кейіпкерлерге сандарды салыстыруға көмек беріңіз (жалғанбаған батареялардың         арасына белгілердің тиістісін қойыңыз) және жалғанбаған батареялардың         қосуды есептеңіз

[pic 8]. [pic 9][pic 10]

        

 Дискриптор:

- Ондық бөлшектерді қосуды орындайды;

- Ондық бөлшектерді азайтуды орындайды.

Дискриптор:

- Ондық бөлшектерді қосуды орындайды;

- Ондық бөлшектерді жауабымен сәйкестендіреді.

Дескриптор:

-Ондық бөлшектерді салыстырады және сәйкес белгілерді қояды;

-Ондық бөлшектерді қосуды орындайды.

Топтар плакаттарды бір-бірімен алмасып,  интерактивті тақтадағы есептердің жауаптарымен тексереді.

Бағалау парақшасы:

2 ұпай

Плакат, маркер, слайд

Сабақты қорытындылау

3 мин

«Киндер» әдісі арқылы  сабақтарды қорытындылау

1. Бұрыс бөлшек дегеніміз не?

2. Аралас сан дегеніміз не?

3.Самат мектепке баруға 10,5 минут жұмсайды. Егер ол досымен барса , мектепке қанша уақытта жетеді? Жауабы: 10,5 минут

4. Екі бала 2,3 сағат шахмат ойнады? Әр бала қанша уақыт ойнады? Жауабы: 2,3 сағ

5. Үстел үстінде үш стакан шие тұр. Марат бір стакан шиені жеп қойды. Неше стакан қалды? Жауабы: үш стакан

6. Мотоцикл жүргізушісі ауылға келе жатқанда жолдан өзіне қарсы үш жеңіл машина және бір камазды кездестірді. Ауылға неше машина бара жатыр? Жауабы: Бір ғана мотоцикл

Оқушылар Киндердің ішіннен шыққан сұраққа жауап береді және сыйлық алады.

Дискриптор

-Бұрыс бөлшектін анықтамасын айтады;

- Аралас санның анықтамасын айтады;

-Логикалық сұрақтарға жауап береді;

ҚБ: Мұғaлiмнiң мaдaқтayы "өтe тaмaшa, жapaйcың, жaқcы, дұpыc тaптыңыздap, oйлaныңыз..."

[pic 11]

 

Кері байланыс  

«СМС» әдісі

2 мин

Бағалау

Үй тапсырмасы

«СМС»  әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс алу. Ұялы телефон бейнесі парақша тарқатылады.

[pic 12]

Оқушыларды  сабақ  барысында  бағалау парақшасында жинаған ұпайлары арқылы бағалаймын.

№805, №806 есептер

Ұялы телефон парақшасына оқушылар бүгінгі сабақтан нені білгенін, не қиын болғанын жазады.

Оқушылар үй жұмысын белгілеп алады.

Кері байланыс суреті

Оқулық, дәптер, күнделік

...

Скачать:   txt (15.1 Kb)   pdf (484.3 Kb)   docx (881.4 Kb)  
Продолжить читать еще 3 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club