Темперамент
Автор: Жәудір Оралбек • Декабрь 19, 2023 • Доклад • 2,126 Слов (9 Страниц) • 122 Просмотры
«№1 АЛМАТЫ ҚАЗАҚ МЕМЛЕКЕТТІК ГУМАНИТАРЛЫҚ-ПЕДАГОГТІК КОЛЛЕДЖІ»
БекітілдіДиректордың оқу-әдістемелік
жұмысы жөнінен орынбасары
________ Сайын Е.С.
«___» _____2023ж.
[pic 1]
АШЫҚ САБАҚ
[pic 2]
Тақырыбы: Темперамент
Топ : 23 «Б»
Оқытушы: Жолдаякова Г.Е
Педагогика және психология
пәндік цикілдік комиссия төрайымы ___________ Нурдавлетова З.Н.
(қолы)
БекітілдіДиректордың оқу-әдістемелік
жұмысы жөнінен орынбасары
________ Сайын Е.С.
«___» _____2023ж.
№1 Алматы қазақ мемлекеттік гуманитарлық педагогтік колледжі
Сабақтың тақырыбы: Темперамент
Модуль /пән атауы: КМ 02.1 Психология
Педагог: Жолдаякова Г.Е
Күні: 31.10.2023
1. Жалпы мәліметтер:
Курс: 2 курс, 23 б топ
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: Педагогика, философия, тарих, анатомия.
2. Мақсаты, міндеттері:
- Білім алушыларға темперамент ұғымы ,физиологиялық негіздері және түрлері туралы ғылым білімдер жүйесін меңгерту;
- Адамның психикалық іс-әрекетінің мінез құлқының белсенділік жағдайының мағызды анықтау және динамикасын бақылауға жаттықтыру оқу материалы бойынша фактілерді салыстыруға ,талдауға үйрету;
- Өзінің физиологиялық және психологиялық ерекшеліктеріне сәйкес сезімдері мен эмоцияларын қалыптасуға және тежей білуге тәрбиелеу.
3. Оқытуда күтілетін нәтижелер:
- Темпераментті анықтайтын негізгі қасиеттерді және психикалық іс -әрекеттің іске асу сипаты туралы білім қалыптастырды.
- Темперамент түрлерін берілген сипаттама арқылы анықтайды.
- Жүйке жүйесі 4 негізгі түрін ажырата алады және мысал келтіре алады.
4. Бағалау критерийлері:
- Қабылдау жылдамдығына ойдың ұшқырлығына, зейінін шоғырландыра отырып тапсырмаларды жан-жақты орындайды;
- Темперамент қасиеттерін талдап, олардың ұғымына анықтама береді. Темпераменттің негізгі қасиеттерін талдап мысалдар келтіреді;
5. Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Білім алушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 25 мин. Үй жұмысы Жаңа тақырып Жаңа сабақты бастау 40 мин. | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Білім алушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал орнату. Сабаққа дайындығын анықтау. «Адам санасының пайда болуы» тақырыбына ғалымдардың зерттеу жұмыстарын «Ғалымдар галереясы» әдісі арқылы үй жұмысын айтады Үй жұмысын бекіту мақсатында «zipgrade» бағдарламасының көмегімен тест жұмысын жүргізу «Темперамент» туралы видеоматериал Жаңа сабақтың тақырыбы: Темперамент Сабақтың жоспары:
Төрт топқа төрт түрлі эмоциядағы смайликтер беріледі. Смайликтерді таңдау арқылы топтың атауы шығады. «Joyteka.com» бағдарламасында «Quest» ойыны арқылы жаңа сабақтағы тапсырмаларды орындау Әр топқа «ребус» шешу беріледі топтағы студенттің темпераменттік типі шығады. «Посольство» әдісі арқылы білім алушылар жаңа сабақтан алған білімдерін жетілдіреді.
| Жағымды психологиялық қөңіл-күй орнату, білім алушының сабаққа зейінін орнықтыру. Білім алушылар тақтада «Prezi» платформасында әзірленген тапсырманы орындайды Студенттерге тест парақшалары және жауап беру парақшалары таратылады. Тесттің қорытындысын сканерлеу арқылы қанша жауап дұрыс болғанын анықтаймыз Білім алушылар интерактивті тақтада видеоматериалдағы персонажда көрсетілген іс-қимылдарды, психикалық үрдістер мен мінез құлықтарды, қасиеттері менэмоциялық белсенділіктерін атай отырып тақырыпты табады. Түртіп алу, зейінін шоғырландыру. Білім алушылар темперамент туралы ұғым қалыптастыра отыра оның физиологиялық негіздері, түрлері және оның сипаттамасын және темперамент туралы теорияларды түсінеді \ Смайликтердің арасынан өздеріне ұнағанын таңдайды. Білім алушылар қолдағы бар ресурстарын пайдаға асыра отырып өзінің топ атауының мәнін зерттеп, зерделеп, талқылай отырып мәнін түсіндіреді (Топ атының мәнін ашу) Білім алушылар «Joyteka.com» бағдарламасының көмегімен жасырылған тапсырмаларды табу арқылы орындайды Білім алушылар ребус шешу арқылы жасырылған темперамент типін табады. Пазлдың келесі бетін ашқанда топта кімнің суреті шыққанын табады. Білім алушылар топта берілген тапсырмаға қарай отырып темпераменттің физиологиялық негіздерін, қалыптасуын, тәрбиелеуін зерттейді. | Білім алушыларға сандықтың кілті берілу арқылы бағаланады. Кілттер: алтын (90-100) балл Күміс (70-89) балл Қола (50-69) балл
Білім алушылардың белсенділіктеріне қарай бағалау [pic 3] [pic 4] [pic 5] [pic 6] Білім алушылардың белсенділіктеріне қарай бағалау Мадақтау, жігерлендіру Мадақтау, жігерлендіру Әр дұрыс жауапқа 1 кілттен беріледі. Білім алушылардың белсенділіктеріне қарай бағалау | http://library.atu.kz/flgl/40962.pdf [pic 7] https://prezi.com/view/FTmqbaIrxaKKwiYvAf4H/ [pic 8] https://prezi.com/view/eNuYBeF2Nthdw1bAFNps/ Тақырыптық презентация «prezi» платформасында ұсынылады https://prezi.com/view/FTmqbaIrxaKKwiYvAf4H/ [pic 9] [pic 10] https://joyteka.com/100365774 [pic 11] https://joyteka.com/100365774 |
«Тарсия» әдісі білім алушылар оқытушының нұсқаулығымен тапсырманың жасырылған жерін тауып орындайды. | Білім алушылар тапсырманы жасырылған жерінен тауып сұраққа толық әрі нақты жауап беруі керек. | Қалыптастырушы бағалау: Жарайсыздар! Керемет! Әлі де белсенділікті арттыру қажет | ||
Жаңа сабақты бекіту 15 минут | Сергіту сәті Абай Құнанбаев «Күз » өлеңін берілген смайликтерді бейнелеп оқиды. Сабақты бекіту мақсатында білім алушылар «Lum.io» порталында тапсырма орындап темперамент қасиеттерін орындарына қояды «Padlet» бағдарламасының көмегімен сабаққа кері байланысты бүгінгі сабақтан білген мәліметтерді жазады Резервтік тапсырма: «Joyteka.com» бағдарламасында «Quest» ойынынан тест тапсырмалары ұсынылады. Рефлексия : Тақтада ілініп тұрған гүлге өздерінің бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көбелектерге жазу арқылы білдіреді. Бағалау қорытындысы Бағалау қорытындысы «Алтын сандық» | Білім алушылар смайликтердегі темпераменттің типіне қарай түрлі эмоциялық көңіл -күйде, дауыс интонациясын өзгертіп оқып береді. Білім алушылар берілген сөздерден темпераменттің қасиеттерін сәйкестендіріп қаншалықты тақырыпты меңгергендерін сезінеді. Білім алушылар QR-код арқылы сабаққа кері байланыс орнатады. Білім алушылар алдыларындағы ноутбуктан «Quest» ойыны арқылы тест орындайды. Білім алушылар сілтеме немесе QR код арқылы тапсырманы орындайды Білім алушылар тақтаға шығып көбелектердің ішіне өздерінің сабақтан алған әсерлерін жазып іледі. Топтағы барлығы неше кілт жиналғанын санайды және жеңіске жеткен топ сандықтың ішіндегі сыймен марапатталады. | Мадақтау, жігерлендіру [pic 12] [pic 13] Мадақтау, жігерлендіру Білім алушылар белсенділігіне қарай марапатталады | https://lum.io/student/share/9d49e0c8-6817-41cb-92da-f61269a91d59 https://padlet.com/ainaraitakunova06/padlet-fsb5zxd5lg1j9163 ноутбук, телефон [pic 14] [pic 15] |
Үй жұмысы |
Қосымша әдебиеттер:
| Білім алушылар үй тапсырмасын алады. Үй тапсырмасын орындаулары бойынша сұрақтары туындаса қояды. | https://infourok.ru/psihologiya-ayzenk-temperamentti-anitau-testi-1038032.html | Оқулыққа сілтеме: http://library.atu.kz/flgl/40962.pdf |
Пәндік циклдік комиссия отырысында қаралды және мақұлданды
...