Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Үшбұрыштың ауданы

Автор:   •  Май 14, 2019  •  Лекция  •  874 Слов (4 Страниц)  •  1,401 Просмотры

Страница 1 из 4

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Аудан

Күні: 29.01.19

Мұғалімнің аты-жөні: А Кабланбекова

Класс: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Үшбұрыштың ауданы

Осысабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.12

үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және  есеп шығаруда қолдану [pic 1]

Сабақтың мақсаттары

Үшбұрыштың ауданынын есептеуге және элементтерін табуға арналған есептерді шығару дағдыларын қалыптастыру, оқушылардың шығармашылық ізденісін, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету

Бағалау критерийлері

Барлық оқушылар :үшбұрыш ауданын анықтаудың қарапайым формуласын біледі  

Басым бөлігі :  ауданының формуласын қорытып шығарады

Кейбір оқушылар : формуланы кез-келген үшбұрыш ауданын табуға қолдана алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • топта жұмыс істеу кезінде теориялық материалды ғылыми тілде негіздей алатын болады;
  • өзінің әрекетін сипаттап, қорытынды жасайтын болады;
  • ауызша өз жауабын ғылыми тілде еркін жеткізетін болады;

Пәндік лексика және терминология:

  • аудан;
  • үшбұрыштың табаны, биіктігі;

Құндылықтарды дарыту

 Мәңгілік ел идеясы» даму жоспарының «Қоғамдағы ұлттық білік, бейбітшілік пен келісім» құндылығы негізінде оқушыларды ынтымақтастыққа, достыққа, жауапкершілікке, бір-бірін сыйлауға тәрбиелеу

Пән аралық байланыс

Практикалық тапсырмаларды орындау арқылы шынайы өмірмен байланыстыру.

Бастапқы білім

Тіктөртбұрыштың,  шаршының , үшбұрыштың , ауданы, үшбұрыш медианасы, биіктігі.

Сабақбарысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Топка бөлу: параллелограмм, үшбұрыш, тіктөртбұрыш.

Оқушыларды  сабақтың тақырыбымен және оқу мақсаттарымен таныстыру.

Сөйтіп, оқушылармен бірлесе отырып сабақ мақсатына сәйкес бағалау критерийлері және дамудың жақын аймағын айқындау.

слайдтар

Сабақтың ортасы

7 минут

Топтық  жұмыс.

Қайталау. Өтілген тақырыптар бойынша негізгі теорияны еске түсіру. «Сәйкестендіру тесті»

Дескриптор:  

 түрлерін ажыратады, аудандарды табу формуласын біледі  

 қб   бас бармақпен бағалау

Өмірде кездесетін үшбұрыштар    ендеше сабақ тақырыбы қандай?

Көрсетілім   Bilimland   Үшбұрыш ауданы, Грек математигі әрі механигі  Герон формуласы

слайд

Сабақтың ортасы

10 мин

Топтық жұмыс   кб

Тапсырмалары

Жаңа тақырып бойынша оқушылар топтасып, тапсырмаларды орындайды. теориялық материалды меңгеруін бағалау үшін тапсырмалар ұсыну.

ҚБ    смайликпен  

1-тапсырма

Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрышы 300-қа тең. Бүйір қабырғасы 24 см.

Үшбұрыштың ауданын табыңыз.

Дескриптор:        Білім алушы

үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын қолданады;

 формуласын қолданып  үшбұрыш ауданын  табады.

2-тапсырма

Айжан қабырғаларының ұзындықтары 5см, 12см, 13см болатын үшбұрыштардан құралған құрақ тікті. Егер құрақ тігуге 0,3м2 мата кеткені белгілі болса, Айжанның құрағы неше үшбұрышты бөліктен құралған?

Дескриптор:        Герон формуласын қолданады;

үшбұрыштың ауданын табады;

үшбұрыштардың санын анықтайды.

3 тапсырма

 Үшбұрыштың бір қабырғасы 2 см тең, оған түсірілген биіктіктің ұзындығы - 17см. Үшбұрыштың ауданын тап.

[pic 2]

Дескриптор:        Білім алушы

Үшбұрыш сызбасын сызады

Биіктігін  жүргізеді

үшбұрыш ауданын  формуласын қолданады

қб  

Қосымша 1

Сабақтың ортасы

Жұптық жұмыс.

Жанындағы отырған оқушымен талдай отырып шығаруға тапсырма беру.

әртүрлі болғанымен, олардың аудандары тең. TIMSS-оқушылардың математикалық сауаттылық денгейін анықтаудың халықаралық зерттеулері  

Есеп беріледі TIMSS  есебін шығару                         Үшбұрышты аймақтар .Суреттен шахтерлердің өз аймақтары бойынша келісе алмай тұрғандығын көруге болады. Әр аймақ тікбұрышты үшбұрыш формасында. Үшбұрыштардың өлшемдері

Дескриптор:   Үшбұрыштың   ауданын табу формулаларын қолданады, есеп шығарады  .

Бір үшбұрыштың катеттері 140 және 48, ал гипотенузасы – 148.

Ал екінші үшбұрыштың катеттері 80 және 84, гипотенузасы – 116.

Осы өлшемдерді пайдаланып, аймақтардың ауданын есептеңіз.

Жауабы:__3360___                    

 Смайликпен бағалау

Тест 5 сұрақпен  бірін- бірі бағалайды

1  Теңқабырғалы үшбұрыштың ішкі бұрыштары нешеге тең екенін тап.

а.60°               в. 55°               с.45°             д.  70°

2  Үшбұрыштың бұрыштары 1, 2, 3 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың бұрыштарын тап.

а.35˚, 55˚, 90˚                   в.  40˚, 70˚, 80˚

С.30°, 60°, 90°                   д. 20°, 70°, 90°

3    Теңбүйірлі үшбұрыштың бір бұрышы 100°-қа тең. Қалған бұрыштарын тап.

а.50°, 30°   в.  25°, 55°   с. 35˚, 55˚         д.  40°, 40°

4. Үшбұрыштың бір бұрышы екіншісінен 30° -қа артық. Үшінші бұрышы 76°-қа тең.   Үшбұрыштың бұрыштарын тап.

а.  37   67°      в.  37°, 68°    с .38 68°           д. 31°, 65°

бірін- бірі бағалайды.   Смайликпен

Қосымша 2

Қорытындылау

Бағалау  

Сабақтың соңы

5 мин

Үшбұрыштын ауданын есептеу   формулаларын жазу , қорыту.     жұппен жұмыс

Үшбұрыш аудандарын анықтауда өзіңізді  суреттегі қандай адаммен сәйкестендіресіз?

Неліктен? Стикерге нөмірі мен себебі қысқаша жазылады.

Үй тапсырмасы.  Формулаларды жаттап келу

  1. Герон  туралы және Герон теоремасы туралы мәліметтер жинақтау

Слайд қосымша 3

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақта оқытудың саралау әдісі әр деңгейлі топтарға бөлу арқылы көрініс табады. Оқушылар жұппен жұмыс жасау кезінде тапсырмаларды күрделілік деңгейіне байлынысты өздері таңдайды.

Теориялық білімдерін бағалау кезінде оқушылар өзін өзі тексеру әдісін қолданады, сонымен бірге өздік жұмыстарын тексеруде бірін бірі бағалайды. Топтық жұмыс кезінде оқушылардың теоремаларды дәлелдеу барысында үшбұрыш  ауданының қасиетін қолдана алу дағдылары тексеріледі.

Сабақ барысында сызу құралдарын қолдануда қауіпсіздік ережелерін қадағалау. Оқушылардың тік отыруын қадағалау.

...

Скачать:   txt (10.5 Kb)   pdf (134.4 Kb)   docx (598.6 Kb)  
Продолжить читать еще 3 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club