Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Ўпрыгожванне фартуха беларускім узорам

Автор:   •  Сентябрь 22, 2019  •  Практическая работа  •  609 Слов (3 Страниц)  •  376 Просмотры

Страница 1 из 3

Тэма: "Ўпрыгожванне фартуха беларускім узорам"

Мэта: працягваць знаёміць дзяцей з беларускім геаметрычным арнаментам; ажыццяўляць у прамалёўцы элементаў ўзору кончыкам пэндзля; развіваць эстэтычнае ўспрыманне, творчасць; садзейнічаць праяве цікавасці да дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва; выхоўваць уседлівасць, уменне даводзіць да канца пачатую працу.

Матэрыялы: акварэльныя фарбы, пэндзлікі, слоічкі з вадой, сілуэты фартухоў (узоры ўпрыгожвання), ілюстрацыі з беларускай нацыянальнай адзеннем, сурвэткі для прамаквання пэндзляў, музычнае суправаджэнне (песня «Спадчына»).

Ход занятку.

На дошцы размешчаны сілуэты фартухоў (узоры) з геаметрычным арнаментам; на сталах – неабходныя інструменты.

Выхавальнік: Дзеці, давайце спачатку праверым нашу гатоўнасць займацца.

Вочкі, вочкі, вы гатовыя?

Так, так, так! (лыпаем вочкамі)

Вушкі, вушкі, вы гатовыя?

Так, так, так! (гладзіць вушы)

Ручкі, ручкі, вы гатовыя?

Так, так, так! (пляскаць у ладкі)

Дзеткі, дзеткі, вы гатовыя?

Так, так, так! (рукі падымаем ўверх)

Выхавальнік: Займайце свае месцы за сталамі і прыступім да нашага трошкі незвычайнага занятку. Дзеці, скажыце, калі ласка, у якой краіне мы жывем?

Дзеці: У Беларусі.

Выхавальнік: значыць мы з вамі хто?

Дзеці: Беларусы.

Выхавальнік: Правільна. Мы-беларусы-дзіўныя людзі. У нас шмат рамёстваў. Мы ўмеем і ткаць і вышываць, і ляпіць, і плесці, - гэта значыць ствараць вельмі прыгожыя вырабы, прадметы. І ў сувязі з гэтым я хачу расказаць вам адну дзіўную гісторыю-казку. Хочаце паслухаць?

Дзеці: Так! Хочам!

Выхавальнік: даўным-даўно на высокай гары стаяў горад і называлі яго Горад майстроў. У ім жылі вясёлыя, працавітыя людзі, якія многае ўмеюць рабіць. Яны ляпілі прыгожы посуд, ткалі рознакаляровыя дываны, ручнікі, сурвэткі, шылі зручную прыгожую вопратку, на якой вышывалі дзіўныя ўзоры. І ад гэтых прыгожых узораў ўсё вакол станавілася яшчэ прыгажэй і лепш. Таму і настрой у людзей было заўсёды вясёлы, радасны.

Але аднойчы ў Горадзе майстроў з'явіўся злы чараўнік Кляк. Ён не любіў яркія фарбы і таму загадаў жыхарам горада перафарбаваць усё ў шэры колер. «Не! Ніколі! - адказалі майстры. – Ад шэрага і чорнага колеру ўсе становіцца непрыгожым, страшным.""Ах так! Ну, пачакайце вы ў мяне! Я вам за гэта адпомшчу!"- раззлаваўся злы чараўнік Кляк. І аднойчы ноччу, калі ўсе майстры спалі, злы чараўнік зачараваў ўсіх жыхароў горада. Зніклі ўсе яркія фарбы. Усе вакол стала шэрым, сумным. Нават птушкі перасталі прылятаць у гэты шэры горад. Майстры сталі думаць-як пазбавіцца ад вядзьмарства. І, дзеці, да нас сёння на занятак прыйшлі беларускія лялькі-Васілёк і Васілінка. Бачыце, якая дзіўная ў іх вопратка. Аказваецца, злы чараўнік Кляк сказаў, што яго чараўніцтва знікне толькі тады, калі хтосці добры падорыць Васілінцы прыгожы фартух. Дзеці, мы дапаможам Васілінцы, праўда?

...

Скачать:   txt (8.3 Kb)   pdf (104.2 Kb)   docx (10 Kb)  
Продолжить читать еще 2 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club