Essays.club - Получите бесплатные рефераты, курсовые работы и научные статьи
Поиск

Събиране и изваждане на числата до 10

Автор:   •  Январь 27, 2019  •  Лекция  •  2,274 Слов (10 Страниц)  •  592 Просмотры

Страница 1 из 10
  1. Тема на урока: Събиране и изваждане на числата до 10.

                               Събиране на повече числа  

  1. Вид на урока: За затвърждаване на знанията 
  2. Цели:

             а) образователни:

  • актуализиране и затвърдяване на предходни математически знания за числата до 10;
  •  затвърдяване на уменията за сравняване, събиране и изваждане на числата до 10;
  • Затвърдяване на уменията за устно смятане и приложението на връзката между събиране и изваждане;
  • Формиране на умения за събиране на повече от три числа;

              б) възпитателни:

  • възпитаване на точност и прецизност при изпълнение на практическата задача;
  • развиване устойчивостта на вниманието и качествата на мисълта;
  • стимулиране на интерес към сложната математическа наука и стремеж към изява.

4. Методи:

  • словесни: беседа, обяснение;
  • практически: упражнение;
  • работа с учебника и учебната тетрадка по математика

5. Дидактични и нагледни средства: 

Учебник и учебна тетрадка по математика за І клас с авторски колектив: Ангелина Манова и Рени Рангелова на  издателство „Просвета” София; песен за дядо Коледа на касета; красиво опакована кутия във вид на новогодишен подарък;

Картини на:

  • катеричка;
  • сова;
  • цифри за състава на числото 10 и играта „Размести – сприятели”;
  • елха от геометрични фигури;

Индивидуален дидактичен материал: скрита картина за домашна работа.

5.Съдържание и ход на математическото занимание.

Основни структурни части на урока

Ход на урока по математика  

(евентуални въпроси на учителя и отговори на децата, ситуации)

І. Подготовка на вътрешните условия за възприемане на учебното съдържание

(10min.)

1.Психологическа нагласа на децата за новата тема.

2.Актуализация на предходни знания.

[pic 1][pic 2][pic 3]

[pic 4]

3. Въвеждане в темата

4. Поставяне на темата

През часа учениците работят в учебника по математика за І клас на издателство Просвета София с авторски колектив: Ангелина Манова, Рени Рангелова, стр.61[pic 5]

Урокът започва с устно смятане, имащо за цел да активизира вниманието на децата за предстоящата работа и да актуализира предходни знания, които са необходими за изясняване на новото учебно съдържание.

Учител: Добър ден, деца! Преди да започнем искам да ви поздравя с една песен. Чуйте я.

(Учителката пуска на касета песента „_______________”)

Учител: За какво ви напомня песента, която току що чухте?

Деца:  Напомня ни за Коледа.

Учител: А какво се случва на Коледа?

Деца: Дядо Коледа носи подаръци на децата.

Учител: Вярвам, че през изминалата година сте били много послушни и дядо Коледа ви е донесъл мечтания подарък. Знаете ли, че горските животни също като вас ходят на училище. Освен това много обичат Коледа и с нетърпение очакваха да ги посети добрия старец. Той им донесе много подаръци, а те, от своя страна, като добри приятели, са ви изпратили ето този красив подарък, с пожелание през цялата година да получавате само шестици.

(Учителката показва красиво опакована кутия във вид на подарък с подвижен капак в който са скрити задачите за домашна работа)

Учител: Но за да го получите трябва да преминете през няколко изпитания, които моите приятели горските животни и тяхната госпожа Сова са ви приготвили. Сигурна съм, че вие сте добри математици и ще се справите. Но да не губим повече време. Предлагам да започнем с устно смятане, с което ще проверим кой е най-бързият и точен математик.

  • Назовете съседите на числото 9.
  • Увеличете 8 с 2.
  • Намалете 10 с 4.
  • Колко трябва да прибавим към 7 за да получим 10?
  • Сравнете числата 10 и 6. Кое е по-голямо? С колко е по-голямо?
  • А с колко 6 е по-малко то 10?
  • Катеричката Кики се е приготвила добре за зимата. Изсушила си е 10 гъбки, но предвидливо ги е сложила в две хралупи. По колко различни начина Кики може да разпредели гъбките си в хралупите?

Учител: Кой желае да излезе на дъската и да покаже как Кики би могла да разпредели гъбките си.

        

(Учителката приканва децата да залепят на дъската различни варианти на разпределение на гъбките в двете хралупи с помощта на кръгчета с написани цифри, но без да повтарят вече направените предложения)

Учител: Браво, справихте се чудесно. Облегнете се назад, за да продължим с устното смятане:

  • В чувала на Дядо Коледа имало 3 кукли и 5 камиончета. Колко играчки всичко е имало в чувала на Дядо Коледа?
  • Мама дала 5 бонбона на Лили и още толкова на братчето ù. Колко бонбона всичко е дала майката на своите деца?
  • Роси изрязала за украса на елхата 4 снежинки, 2 гъбки и 3 елхички. Всичко колко фигурки е изрязала Роси?

Учител: Отминаха коледните и новогодишните празници и вече трябва да приберем играчките от елхата. За да можете де свалите играчките от тази елха, първо трябва да решите всяка една от задачите в тях. Хайде да видя кои са най-смелите деца, които ще излязат и ще решат задачите в елховите украшения.

(На дъската излизат последователно и

 бързичко 7 деца, които след като решат правилно задачата в съответната топка, я свалят от елхата.)

Учител: Ето, че прибрахме елховите украшения, но преди да приберем и елхата, нека да преброим от колко триъгълника е съставена. Аз мисля, че триъгълниците са 3, а вие?

(Изисква се от децата да аргументират своя отговор, дори и да покажат на дъската, че триъгълниците са повече)

Учител: Има ли и друга геометрична фигура на елхата?

Деца: Стъблото на елхата е във вид на правоъгълник.

Учител: Браво. Вие се проявихте като истински математици. Показахте, че можете да сравнявате, събирате и изваждате числата до 10, както и че разпознавате различни геометричните фигури. Надявам се, че нашите приятели горските животни също останаха доволни.

Учител: За някои първокласници, обаче, тая работа се оказва доста трудна. Отворете учебника на стр. 61 и разгледайте илюстрацията горе. Какво е нарисувал художникът?

Деца: Горска полянка. На едно пънче в гората Зайко подрежда клечки.

Учител: Да, точно така. Каква фигура се опитва да конструира Зайко?

Деца: Триъгълник.

Учител: Но преди да направи триъгълника, Дългоушко трябва да преброи колко са всичките му клечици и да вземе само толкова, колкото са му необходими за направата на триъгълника. Това обаче доста затруднява нашия приятел от горското училище. Нека да му помогнем и да преброим вместо него всички клечиците?

Учител: Колко клечки е подредил вече Зайко? Да ги броим по групи.

Деца: Зайко вече е подредил за едната страна на триъгълника 2 клечки, за другата страна – още две клечки.

(Докато детето говори, учителката записва на дъската 2 + 2)

Учител: Колко клечки трябва да прибави, за да довърши триъгълника?

Деца: Трябва да добави още една–тази, която е в устата му.

Учител: Значи можем да запишем 2 + 2 + 1. Но на земята има още клечки. Колко е техният брой?

Деца: 5

Учител: Да прибавим и тях към другите три групи клечици и да пресметнем колко общо са клечките на Зайко.

(на дъската се допълва записът: 2 +2 +1+ 5 =)

Учител: Колко са общо клечките на Зайко?

Деца: Всички клечки на Зайо са 10.

Учител: Браво, справихте се отлично, а и помогнахте на Зайко. Сега вече г-жа Сова няма да му се кара, че не е преброил своите клечки.

Но за да бъдете още по-уверени по математика, този час ще затвърдим знанията си за събиране и изваждане на числата до 10, а за да не изпадате в затруднение като Зайко, ще се научите как по-лесно да събирате повече от 3 числа.

ІІ. Усвояване и развиване на знанията в разнообразни познавателни ситуации

(20min)

Учител: За да се подготвим да пресмятаме повече от три числа, нека упражним събиране и изваждане на две числа до 10. Ще работи в учебника, зад.1 на стр. 61.  Поставете знаците + или  в сините квадратчета, но така, че лявата страна да е равна на дясната.

(Задачите предварително са записани на дъската. Проверката е фронтална, като последователно излизат 6 деца)

 

  5☐5 = 7☐3         8☐2 = 10☐0       4☐6 = 6☐4

10☐3 = 5☐2         9☐9 = 1☐1         8☐1 = 10☐1

Учител: Браво, справихте се отлично. Сега вече съм сигурна, че както бързо пресмятате две числа, така с лекота ще усвоите събиране на повече от три числа. Преди това, обаче нека изиграем една игра. Играта, която ви предлагам се нарича „Размести – сприятели”. [pic 6][pic 7]

(Учителката посочва 4 деца, които да излязат пред класа. На всяко дете раздава картонче с число. Числата са 1, 2, 2 и 3. Подреждат се както в таблото на Совата. Изиграват се трите варианта, като децата се разместват и съдружават по показания с дъгичките начин. Трябва да се достигне до извода, че резултатът не се променя, ако се разменят местата на някои от числата и се сдружат по различен начин, за да се извърши събирането по-бързо и лесно.)[pic 8]

Учител: Точно това, което направихме по време на играта, обяснява мъдрата Сова на своите ученици, но тъй като ние не разбираме езика на животните, кой от вас иска да влезе в ролята на г-жа Сова и да обясни още веднъж как можем бързо и лесно да събираме повече от три числа. [pic 9][pic 10]

Деца: Можем да разместваме местата на числата и да ги групираме (сдружаваме, сприятеляваме) по различен начин, но винаги се получава едно и също число.

(дете (деца) обяснява по таблото на Совата на дъската как точно са разместени и групирани числата)

 

                 2 + 3 + 2 +1 = 8

          2 + 2 + 3 +1 = 8

          2 + 2 +1 + 3 = 8

Учител: За да се упражним бързо и лесно да събираме повече от три числа, ще решим задача втора.

(задачата се решава колективно на дъската, като числата се групират с дъгички)

 

Учител: Как е най-удобно да групираме, (да сдружим) числата в първата задача?

Деца: Групираме 6 със 2 и 1 с 1.

           6 + 2 е = на 8, 1 + 1 е = на 2, 8 + 2 е = на 10

(Другите случаи се изясняват аналогично на първия.)

[pic 11]

                                                           В този пример са възможни два  

                                                                    варианта на групиране

                                                           При следващите примери децата  

                                                           могат да предложат и други

                                                           варианти на групиране

Учител: Можем да направим извода, че за да събираме по-бързо и по-лесно повече от три числа, трябва да ги разместваме или групираме по подходящ начин.  

(Ако има време на децата се предлага да решат самостоятелно зад. 3 от учебната тетрадка на стр. 25. Проверка:

Учител: На коя задача получихте най-малкото двуцифрено число? (на втората и на третата колонка всички задачи имат отговор 10)

 - Умалете 10 с 2. Прочетете задачата с този отговор.

 - Коя задача остана? Колко получихте? )

Учител: Погледнете зад. 3. Ежко е наредил с клечици две фигури. Какви са те?

Деца: Ежко е наредил квадрат и правоъгълник.

Учител: Запишете в празните квадратчета броя на клечките във всяка страна на фигурите и ги съберете.

(Учениците работят самостоятелно. Проверка – фронтална.)

Учител: Колко клечки всичко са му били необходими на Ежко, за да конструира квадрата? А за правоъгълника?

Учител: А сега Зайко ви кани да поиграете с него на домино. Извършете действията и попълнете празните плочки. Зайко очаква кой ще стигне пръв при него.

(Учениците работят самостоятелно. Проверка – фронтална.)

Учител: Кое число получихте?

ІІІ. Обобщаваща преценка

(5min)

Поставяне на домашната работа

Учител: Деца с помощта на нашите приятели – горските животни се веселихме, пяхме и играхме, но и много неща научихме. Какви начини за по-бързо и по-лесно събиране на повече от 3 числа научихме този час?

Деца: Научихме, че можем да разместваме и да групираме, сдружаваме числата така, че да можем по-бързо да ги пресметнем.

Учител: Горските животни и аз сме много доволни от работата ви през часа. А сега е време да отворим подаръка, който ви изпращат горските животни.

(Учителят отваря кутията и раздава на децата листчетата.)

Учител: Решете задачите, оцветете по указания начин скритата картина у дома и ще видите какво са ви подарили горските животни.

...

Скачать:   txt (21 Kb)   pdf (507.8 Kb)   docx (997.4 Kb)  
Продолжить читать еще 9 страниц(ы) »
Доступно только на Essays.club