Събиране и изваждане на числата до 10
Автор: petomira • Январь 27, 2019 • Лекция • 2,274 Слов (10 Страниц) • 593 Просмотры
- Тема на урока: Събиране и изваждане на числата до 10.
Събиране на повече числа
- Вид на урока: За затвърждаване на знанията
- Цели:
а) образователни:
- актуализиране и затвърдяване на предходни математически знания за числата до 10;
- затвърдяване на уменията за сравняване, събиране и изваждане на числата до 10;
- Затвърдяване на уменията за устно смятане и приложението на връзката между събиране и изваждане;
- Формиране на умения за събиране на повече от три числа;
б) възпитателни:
- възпитаване на точност и прецизност при изпълнение на практическата задача;
- развиване устойчивостта на вниманието и качествата на мисълта;
- стимулиране на интерес към сложната математическа наука и стремеж към изява.
4. Методи:
- словесни: беседа, обяснение;
- практически: упражнение;
- работа с учебника и учебната тетрадка по математика
5. Дидактични и нагледни средства:
Учебник и учебна тетрадка по математика за І клас с авторски колектив: Ангелина Манова и Рени Рангелова на издателство „Просвета” София; песен за дядо Коледа на касета; красиво опакована кутия във вид на новогодишен подарък;
Картини на:
- катеричка;
- сова;
- цифри за състава на числото 10 и играта „Размести – сприятели”;
- елха от геометрични фигури;
Индивидуален дидактичен материал: скрита картина за домашна работа.
5.Съдържание и ход на математическото занимание.
Основни структурни части на урока | Ход на урока по математика (евентуални въпроси на учителя и отговори на децата, ситуации) |
І. Подготовка на вътрешните условия за възприемане на учебното съдържание (10min.) 1.Психологическа нагласа на децата за новата тема. 2.Актуализация на предходни знания. [pic 1][pic 2][pic 3] [pic 4] 3. Въвеждане в темата 4. Поставяне на темата | През часа учениците работят в учебника по математика за І клас на издателство Просвета София с авторски колектив: Ангелина Манова, Рени Рангелова, стр.61[pic 5] Урокът започва с устно смятане, имащо за цел да активизира вниманието на децата за предстоящата работа и да актуализира предходни знания, които са необходими за изясняване на новото учебно съдържание. Учител: Добър ден, деца! Преди да започнем искам да ви поздравя с една песен. Чуйте я. (Учителката пуска на касета песента „_______________”) Учител: За какво ви напомня песента, която току що чухте? Деца: Напомня ни за Коледа. Учител: А какво се случва на Коледа? Деца: Дядо Коледа носи подаръци на децата. Учител: Вярвам, че през изминалата година сте били много послушни и дядо Коледа ви е донесъл мечтания подарък. Знаете ли, че горските животни също като вас ходят на училище. Освен това много обичат Коледа и с нетърпение очакваха да ги посети добрия старец. Той им донесе много подаръци, а те, от своя страна, като добри приятели, са ви изпратили ето този красив подарък, с пожелание през цялата година да получавате само шестици. (Учителката показва красиво опакована кутия във вид на подарък с подвижен капак в който са скрити задачите за домашна работа) Учител: Но за да го получите трябва да преминете през няколко изпитания, които моите приятели горските животни и тяхната госпожа Сова са ви приготвили. Сигурна съм, че вие сте добри математици и ще се справите. Но да не губим повече време. Предлагам да започнем с устно смятане, с което ще проверим кой е най-бързият и точен математик.
Учител: Кой желае да излезе на дъската и да покаже как Кики би могла да разпредели гъбките си.
(Учителката приканва децата да залепят на дъската различни варианти на разпределение на гъбките в двете хралупи с помощта на кръгчета с написани цифри, но без да повтарят вече направените предложения) Учител: Браво, справихте се чудесно. Облегнете се назад, за да продължим с устното смятане:
Учител: Отминаха коледните и новогодишните празници и вече трябва да приберем играчките от елхата. За да можете де свалите играчките от тази елха, първо трябва да решите всяка една от задачите в тях. Хайде да видя кои са най-смелите деца, които ще излязат и ще решат задачите в елховите украшения. (На дъската излизат последователно и бързичко 7 деца, които след като решат правилно задачата в съответната топка, я свалят от елхата.) Учител: Ето, че прибрахме елховите украшения, но преди да приберем и елхата, нека да преброим от колко триъгълника е съставена. Аз мисля, че триъгълниците са 3, а вие? (Изисква се от децата да аргументират своя отговор, дори и да покажат на дъската, че триъгълниците са повече) Учител: Има ли и друга геометрична фигура на елхата? Деца: Стъблото на елхата е във вид на правоъгълник. Учител: Браво. Вие се проявихте като истински математици. Показахте, че можете да сравнявате, събирате и изваждате числата до 10, както и че разпознавате различни геометричните фигури. Надявам се, че нашите приятели горските животни също останаха доволни. Учител: За някои първокласници, обаче, тая работа се оказва доста трудна. Отворете учебника на стр. 61 и разгледайте илюстрацията горе. Какво е нарисувал художникът? Деца: Горска полянка. На едно пънче в гората Зайко подрежда клечки. Учител: Да, точно така. Каква фигура се опитва да конструира Зайко? Деца: Триъгълник. Учител: Но преди да направи триъгълника, Дългоушко трябва да преброи колко са всичките му клечици и да вземе само толкова, колкото са му необходими за направата на триъгълника. Това обаче доста затруднява нашия приятел от горското училище. Нека да му помогнем и да преброим вместо него всички клечиците? Учител: Колко клечки е подредил вече Зайко? Да ги броим по групи. Деца: Зайко вече е подредил за едната страна на триъгълника 2 клечки, за другата страна – още две клечки. (Докато детето говори, учителката записва на дъската 2 + 2) Учител: Колко клечки трябва да прибави, за да довърши триъгълника? Деца: Трябва да добави още една–тази, която е в устата му. Учител: Значи можем да запишем 2 + 2 + 1. Но на земята има още клечки. Колко е техният брой? Деца: 5 Учител: Да прибавим и тях към другите три групи клечици и да пресметнем колко общо са клечките на Зайко. (на дъската се допълва записът: 2 +2 +1+ 5 =) Учител: Колко са общо клечките на Зайко? Деца: Всички клечки на Зайо са 10. Учител: Браво, справихте се отлично, а и помогнахте на Зайко. Сега вече г-жа Сова няма да му се кара, че не е преброил своите клечки. Но за да бъдете още по-уверени по математика, този час ще затвърдим знанията си за събиране и изваждане на числата до 10, а за да не изпадате в затруднение като Зайко, ще се научите как по-лесно да събирате повече от 3 числа. |
ІІ. Усвояване и развиване на знанията в разнообразни познавателни ситуации (20min) | Учител: За да се подготвим да пресмятаме повече от три числа, нека упражним събиране и изваждане на две числа до 10. Ще работи в учебника, зад.1 на стр. 61. Поставете знаците + или – в сините квадратчета, но така, че лявата страна да е равна на дясната. (Задачите предварително са записани на дъската. Проверката е фронтална, като последователно излизат 6 деца)
5☐5 = 7☐3 8☐2 = 10☐0 4☐6 = 6☐4 10☐3 = 5☐2 9☐9 = 1☐1 8☐1 = 10☐1 Учител: Браво, справихте се отлично. Сега вече съм сигурна, че както бързо пресмятате две числа, така с лекота ще усвоите събиране на повече от три числа. Преди това, обаче нека изиграем една игра. Играта, която ви предлагам се нарича „Размести – сприятели”. [pic 6][pic 7] (Учителката посочва 4 деца, които да излязат пред класа. На всяко дете раздава картонче с число. Числата са 1, 2, 2 и 3. Подреждат се както в таблото на Совата. Изиграват се трите варианта, като децата се разместват и съдружават по показания с дъгичките начин. Трябва да се достигне до извода, че резултатът не се променя, ако се разменят местата на някои от числата и се сдружат по различен начин, за да се извърши събирането по-бързо и лесно.)[pic 8] Учител: Точно това, което направихме по време на играта, обяснява мъдрата Сова на своите ученици, но тъй като ние не разбираме езика на животните, кой от вас иска да влезе в ролята на г-жа Сова и да обясни още веднъж как можем бързо и лесно да събираме повече от три числа. [pic 9][pic 10] Деца: Можем да разместваме местата на числата и да ги групираме (сдружаваме, сприятеляваме) по различен начин, но винаги се получава едно и също число. (дете (деца) обяснява по таблото на Совата на дъската как точно са разместени и групирани числата)
2 + 3 + 2 +1 = 8 2 + 2 + 3 +1 = 8 2 + 2 +1 + 3 = 8 Учител: За да се упражним бързо и лесно да събираме повече от три числа, ще решим задача втора. (задачата се решава колективно на дъската, като числата се групират с дъгички)
Учител: Как е най-удобно да групираме, (да сдружим) числата в първата задача? Деца: Групираме 6 със 2 и 1 с 1. 6 + 2 е = на 8, 1 + 1 е = на 2, 8 + 2 е = на 10 (Другите случаи се изясняват аналогично на първия.) [pic 11] В този пример са възможни два варианта на групиране При следващите примери децата могат да предложат и други варианти на групиране Учител: Можем да направим извода, че за да събираме по-бързо и по-лесно повече от три числа, трябва да ги разместваме или групираме по подходящ начин. (Ако има време на децата се предлага да решат самостоятелно зад. 3 от учебната тетрадка на стр. 25. Проверка: Учител: На коя задача получихте най-малкото двуцифрено число? (на втората и на третата колонка всички задачи имат отговор 10) - Умалете 10 с 2. Прочетете задачата с този отговор. - Коя задача остана? Колко получихте? ) Учител: Погледнете зад. 3. Ежко е наредил с клечици две фигури. Какви са те? Деца: Ежко е наредил квадрат и правоъгълник. Учител: Запишете в празните квадратчета броя на клечките във всяка страна на фигурите и ги съберете. (Учениците работят самостоятелно. Проверка – фронтална.) Учител: Колко клечки всичко са му били необходими на Ежко, за да конструира квадрата? А за правоъгълника? Учител: А сега Зайко ви кани да поиграете с него на домино. Извършете действията и попълнете празните плочки. Зайко очаква кой ще стигне пръв при него. (Учениците работят самостоятелно. Проверка – фронтална.) Учител: Кое число получихте? |
ІІІ. Обобщаваща преценка (5min) Поставяне на домашната работа | Учител: Деца с помощта на нашите приятели – горските животни се веселихме, пяхме и играхме, но и много неща научихме. Какви начини за по-бързо и по-лесно събиране на повече от 3 числа научихме този час? Деца: Научихме, че можем да разместваме и да групираме, сдружаваме числата така, че да можем по-бързо да ги пресметнем. Учител: Горските животни и аз сме много доволни от работата ви през часа. А сега е време да отворим подаръка, който ви изпращат горските животни. (Учителят отваря кутията и раздава на децата листчетата.) Учител: Решете задачите, оцветете по указания начин скритата картина у дома и ще видите какво са ви подарили горските животни. |
...