Types of chemical bonds
Автор: Туйжон Зульфикаров • Январь 3, 2022 • Лекция • 920 Слов (4 Страниц) • 282 Просмотры
Ikan comprehensive secondary school
Short term plan
The theme: Types of chemical bonds
[pic 1]
Prepared by: Kamilova Mukhabbat
For the class 8
Ikan - 2019
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:№ | Мектеп: «Иқан» ЖОМ | |
Күні: 14.02.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: М.Камилова | |
Сынып:8 «В» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: Types of chemical bond. Химиялық байланыстың типтері
| ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.4.1. Define types of chemical bonds- химиялық байланыс типтерін ажырату 8.3B. Identify and demonstrate the different types of chemical bonds- әртүрлі химиялық байланыс типтерін анықтау және көрсету | |
Сабақ мақсаттары | At the completion of this lesson, students will be able to:
| |
Тілдік мақсат | What is the chemical bond? What is the chemical bond classifity? What is the covalent bond? What is the ionic bond? | |
Бағалау критерийлері | Understand the atoms or ions gain/loss of electrons Draw dot and cross diagrams of ionic compounds | |
Құндылықтарды дарыту | Топпен жұмыс кезшндегі өзарарым – қатынас, , бір – бірін құрметтеу, бір – бірінің пікірлерін тыңдау | |
Панаралық байланыс | Physica | |
АКТ қолдану дағдылары | ХЭПК, слайд, видеоқойылым, тапсырмалар жазылған кестелер, стикерлер. | |
Бастапқы білім: ХЭПК мен жұмыс істей алады | ||
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 min 3 min |
GreetingGood morning, dear children! How are your mood? Who is on duti today? What date is it today? What day is it today? | Game «Atoms and moleculas»
кеспелер |
2.Homework survey | ||
Brainstorm-мозговой штурм – миға шабуыл | ||
| ||
| ||
| ||
Сабақтың ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі 7 min 5 min 8 min 7 min 5 min | 5.Что называется группой? Вертикальные ряды, в которые объединены элементы сходные по свойствам | видеоқойылым Таңдауыңды жаса Крестики - нолики |
6.How many groups in the PTCE? 8 groups | ||
7.Как изменяются свойства элементов в группах? В группах сверху вниз металлические свойства увеличиваются, а неметаллические ослабевают | ||
8.What substances are divided elements? Metals and nonmetals | ||
9. What is the name of the family of 1,2,7,8 groups? alkali, alkali-earth, halogen, noble gas | ||
What’s a chemical bond? A chemical bond is the force that holds two atoms together Two types of chemical bonds
Иондық байланыс деп иондар арасында жүзеге келетін байланысқа айтады. [pic 2] Иондар зарядталған бөлшектер болып, атомдар электрондарын бергенде немесе қосып алғанда иондарға айналады. Оң зарядталған иондар катиондар, теріс зарядталған иондар аниондар деп аталады. Жалпы электрондар жұбы арқылы жүзеге келетін байланысты коваленттік байланыс деп атайды. Коваленттік байланыстың екі типі бар: коваленттік полюсті және коваленттік полюссіз. [pic 3] Коваленттік полюсті - электртерістілігі бір – бірінен аз мөлшерде айырмашылығы бар атомдар арасында түзіледі. Мысалы Н пен СL H пен Fатомдары арасында. Бұл байланыс бейметалл мен бейметалл атомдары арасында болады. Коваленттік полюссіз байланыс электртерістілігі бірдей атомдар арасында яғни бір элементтің екі атомы арасында түзіледі.Мысалы, Н пен Н Cl мен CL 1 TASK. Work in groups. Таңдауыңды жаса 1 – group. Ionic bond. 2 – group. Covalent bond. [pic 4] 2 TASK work in pairs. Крестики - нолики [pic 5] | ||
| ||
| ||
3 TASK work with terms. Сабақты пысықтау Бірнеше атамалар берілген.Топтағы бір оқушы қайсы атама екендігін жазуы керек, басқалары болса қайсы атама екендігін айтуы қажет.
| ||
Сабақтың соңы 3 min | Кері байланыс беру | big finger |
Кері байланыс алу | Тhermometer | |
Үйге тапсырма. paragraph 36, 37. | ||
Page 128- 132 №4 | ||
Саралау - оқушыға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлай сыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
1.Байланыс типтерін ажыратады. 2. Олардың түзілу заңдылығын біледі | Оқу үшін және оқытуды бағалау | қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттарі дұрыс қойылған ба Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? (Сабақтың уақыттылық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізбеді, себебі олардың барлығы химиялық байланыстардың түзілу механизмін түсінбейді. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақтың уақыттылық кезеңдері сақталды. Сабақ жоспарынан ешқандай ауытқулар болмады | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да оқу туралы да ойланыңыз) 1:Оқушылардың басым бөлігі тапсырмаларды белсенді орындады. | ||
2:Оқытудың жаңашыл әдістерінен орынды пайдаланылды | ||
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Тапсырмалар көбірек кестелер көрінісінде берілуі керек | ||
2:Мотивациясы төмен оқушылырға мейілінше жеңілсырмалар берілуі қажет тапс | ||
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: Барлық сынып оқушылары тапсырмаларды түсініп орындай алмайды | ||
2. Кейбір оқушылар теорияны практикамен ұштастыра алмайды |
...